Diyarbakırlı bir telefon tamircisi olan Celal Göger, özellikle kadınlara yardımcı olacak arkayı gösteren bir gözlük icat etti.

Gözlüğü kullanan vatandaşlar işe yaradığını belirtirken bu türden 100’ün üzerinde ürünü olduğunu belirten Göger, destek verilmesi halinde seri üretime geçirip yerli ve milli bir marka olarak ihraç etmek istiyor.

Bismil’de telefon tamirciliği yapan 43 yaşındaki Celal Göger’in 11 yaşında çobanlık yaparken başlayan elektronik merakı bir tutkuya dönüştü.

Kürtçe dil programı, sadece gözlükle görülebilen telefon ekranı, bluetoothlu eldiven, çakmaklı ve sahte paraları tespit eden kol saati gibi birçok ürüne imza atan Göger’in son olarak yaptığı gözlük, özellikle kadınların çok işine yarayacak gibi gözüküyor. Zira ülkemizde kadınlara yönelik taciz ve gasp olaylarının ne yazıkki sıklıkla yaşandığı bilinmekte.

Dışarıdan bakınca normal bir gözlükten farkı olmayan gözlük onu kullananın arkasını da görmesine imkan veriyor.

İsmini vermek istemediği kimyasal bir ilaçla ve uyguladığı birkaç işlemle gözlüğün yüzde 10’luk kısmının bir nevi dikiz aynası görevini gördüğünü belirten Göger, destek verilmesi durumunda gözlük ve diğer ürünleri için seri üretime geçip yerli ve milli bir marka olarak ihracat yapmak istiyor.

Taciz ve kapkaça özel gözlük

Her buluşun bir ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen Göger, “2002 yılında bir cep telefonu markasının böyle bir dil yok diye reddettiği Kürtçe’yi yükledim. 2016 yılında da gözle görünmeyen sadece gözlükle görülebilen cep telefonu ekranı üzerine çalıştım. Daha sonra cep telefonları için bluetoothlu eldiven yaptım. Çakmaklı ve sahte para gösteren saati yaptım. Tek amacım yurt dışına gönderip yerli ve milli bir markanın yurt dışında satılmasının önünü açmak ve gençlerimize bir örnek olmak” şeklinde konuştu.