Diyarbakır’da 9 kişinin öldüğü saldırıyı IŞİD üstlendi.

Cuma günü Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele ve Çevik Kuvvet şubelerinin yer aldığı ek binasına yönelik bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmişti.

Reuters’ta yer alan habere göre, en az 9 kişi hayatını kaybettiği, 100’den fazla kişinin de yaralandığı saldırıyı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) üstlendi.

Günün daha erken saatlerinde Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada saldırıyı PKK’nin yaptığı belirtilmişti. PKK’den ise şuana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Saldırının etkisi oldukça yüksekti. 1.5 km’lik alan içerisinde bulunan bir çok ev ve iş yeri hasar gördü.

Saldırı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, saldırıyı ‘bölücü’ terör örgütünün gerçekleştirdiğini açıklamıştı.


Cuma gecesi gözaltına alınan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu HDP milletvekillerine yönelik gerçekleştirilmiş bir saldırı olabilir. Saldırı esnasında Terörle Mücadele şubesinde HDP milletvekillerinin olduğu iddia edildi.

Saldırı esnasında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde bulunan şüphelilerin saldırı sonrası Silvan yolundaki Polis Okulu’na nakledildiği aktarıldı.

HDP Milletvekili Sırrı Süreya Önder’den de bir açıklama geldi. Önder, “Diyarbakır’da yaşanan bombalı saldırı biz içerde gözaltındayken yapıldı” dedi.

Gözaltına alınan HDP milletvekillerinden Ziya Pir, saldırının HDP milletvekillerine yönelik olduğunu belirten bir tweet paylaştı. Pir, Diyarbakır’daki saldırının hedefinin Selahattin Demirtaş olduğunu da belirtti.