Diyarbakır Suriçi’nde kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 1966 yılında Cizre’de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Cizre’de tamamlayan Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Tahir Elçi’nin cenaze töreni

1992 yılından beri Diyarbakır’da serbest avukatlık yapan Elçi, mesleki faaliyetleri ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaştı. Kamuoyunda bilinen bir çok davada mağdurlara hem yurt içindeki mahkemelerde hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsiliyet kazandırdı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından biri olan Elçi, 1990’lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdurların avukatlığını yaptı. Ayrıca Diyarbakır ve çevresindeki illerde hak ihlalleriyle ilgili de birçok çalışmayı yürüttü.

Elçi evli ve iki çocuk babası olan Tahir Elçi, 1994 yılında 26 kişinin ölümüne neden olan Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin bombalanması, Lice Davası, Temizöz Davası, Roboski Katliamı gibi kamuoyunda ses getiren davanın avukatlığını yapmıştır.

Ceza Hukuku ve İnsan Hakları alanında bilgili bir isim olan Elçi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesiydi.

Birçok sivil toplum örgütünün kuruluş ve çalışmalarında yer alan Elçi, iki dönem boyunca Diyarbakır Barosu Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Tahir Elçi, öldürülmeden bir kaç saat önce Sur’un önceki çatışmalarda zarar gören tarihi 4 ayaklı minarenin önünde “Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz” mesajı vermişti.

Elçi vurulmadan hemen önce şunları söylemişti:

“Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz.”

Tahir Elçi, bir televizyon kanalında söylediği “PKK terör örgütü değildir” sözleri nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla gözaltına alınmış daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Elçi, ‘Tarafsız Bölge’ programında “Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” ifadelerini kullanmıştı.

Tahir Elçi hakkında açılan soruşturmada, 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi istenmişti.

[Via BBC Türkçe]