Diyarbakır’da meydana gelen saldırıyı PKK üstlendi.

Diyarbakır-Bağlar ilçesinde İl Emniyet Müdürlüğü çevik kuvvet bakım onarım binasında bulunan bir panzerin onarımı sırasında meydana gelen patlamada 3 polis hayatını kaybetti, 1’i ağır 20’ye yakın da yaralı vardı

15.25 Reuters haber ajansı, 11 Nisan günü Diyarbakır’da meydana gelen patlamayı PKK’nin üstlendiğini duyurdu.

15.23 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Diyarbakır Valiliğinin yaptığı açıklamaya göre saldırı gerçekleştiren PKK. Valilik açıklamasına göre, saldırıda 1 ton patlayıcı kullanıldı.

13.01 BBC ve CNN Türk’ün haberine göre, patlamada 1 kişi hayatını kaybetti.

Patlama sonrasında yaralananlar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Patlamadan sonra polis ekipleri gaz sızıntısı riskine karşı anons yaparak binalarda mutfak tüplerinin açılmaması ve sigara içilmemesi yönünde vatandaşları uyardı.

Al Jazeera muhabiri Kadir Konuksever’in edindiği bilgilere göre, patlamanın meydana geldiği binanın çöktüğünü ve ele geçirilen bombaların patlamış olabileceğini belirtildi. Konuksever’e göre patlama doğalgaz kaynaklı da olabilir.

Olay yerinde bulunan bir görgü tanığı, patlamayla birlikte insanların savrulduğunu söyledi.

Şiddetli patlama neredeyse Diyarbakır’ın her tarafından duyuldu.

Saldırıyla ilgili olduğu iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’da panzer patlaması [Fotoğraf: evrensel.net]

İçişleri Bakanından Açıklama Geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Diyarbakır’da bir patlama olmuştu. Oradaki çevik kuvvet binası içindeki bir kademede. Yani araçların tamir  bakım yapıldığı bir yerde… Dışarıdan bir müdahale olup olmadığına arkadaşlarımız bakıyordu. Şu an da dışarıdan bir müdahale olmadığı, tamir sırasında araçtan kaynaklanan bir patlama olduğu… 1 kişi enkaz altında, AFAD yaşadığını söylüyor. 1 ağır yaralı var, hafif yaralılar da var. Allah beterinden saklasın”

Patlama Anı Güvenlik Kamerası Tarafından Böyle Kaydedildi