Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde jandarma tarafından düzenlenen operasyonda, patlamaya hazır 2.800 kilogram patlayıcı ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Kulp İlçesi Alaca köyü Şenyayla mezrası mücavirinde dün saat 06.00’dan itibaren başlatılan operasyon, aynı gün saat 18.00 itibarıyla bitti.

Operasyonda yapılan aramalarda üç ayrı mevkide toprağa gömülü bidonlar ile sığınaklar içerisinde, 10 kalaşnikof piyade tüfeği, roketatar, bin 500 kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, 4 bin 700 biksi mühimmatı, 10 anti-personel roketatar mühimmatı, 15 anti-tank roketatar mühimmatı, M15 anti-tank mayını, 25 roketatar sevk fişeği, 10 el bombası, 66 torba halinde depolanmış amonyum nitrat ve şeker karışımı kullanıma hazır halde 2 ton 800 kilogram patlayıcı, araç telsizi ve 300 metre kablo bulundu.

Sponsorlu

Savcılığın talimatıyla silah, mühimmat ile delil niteliği taşıyan malzemeler muhafaza altına alınırken, el bombaları, patlayıcı madde ve diğerler malzemeler ise patlayıcıların bulunduğu yerde imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır Kulp’ta, güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi aramasında, 10 adet kalaşnikof piyade tüfeği, bin 500 adet kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, bir adet RPG-7 roketatar, 25 adet roketatar mühimmatı, 4 bin 700 adet biksi fişeği, 10 adet el bombası, 1 adet antitank mayını, 1 adet telsiz ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi.

Diyarbakır, Bitlis ve Şırnak’ta, yapılan arazi aramalarında 8 adet el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

[Via AA]