Diyarbakır’da aralarında gazeteci ve siyasetçilerin de bulunduğu 141 kişinin gözaltına alındığı operasyona emniyete gönderilen isimsiz bir ihbar mektubuyla başladığı ortaya atıldı.

Kentte HDP eş başkanı dahil 151 kişi hakkında gözaltı kararının bulunduğu soruşturmada kapsamında geçen günlerde operasyon yapılmış, 141 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 25’i tutuklanmıştı.

Taz Gazete’den Tunca Öğreten’in haberine göre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma, emniyete gönderilen bir ihbar e-postasıyla başlamış.

Söz konusu e-posta, Jin News haber ajansından Kibriye Evren’in dosyasındaki tutanağa da yansıdı.

İsmini vermeyen kişi ihbarında şunları yazmış: “Kolay gelsin. KCK’lılar bir şeyler yapıyor abi. Gizli toplantılar yapıyorlar. Irak’a, Kandil’e, Erbil’e gidip geliyorlar. Bazen pasaportla, bazen kaçak gidip geliyorlar. Orada toplantılar yapıp emirleri Türkiye’ye getiriyorlar. Avrupa’ya da gidip toplantı yapıyorlar. Diyarbakır’da çok fazla evleri var. Bu evlerde gizli toplantılar yapıyorlar. Durdurun.”

Sorgusunu anlattı

Üç gün gözaltında kalan eski DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ruken Akça, operasyon anını “Evde tek başımaydım. Korkunç bir gürültüyle uyandım. Deprem oluyor, apartman yıkılıyor sandım. Yatak odasından salona gittiğimde, kapının kırılmaya çalışıldığını anladım ve ‘Kimsiniz? Ne istiyorsunuz’ diye sordum. Polislermiş” sözleriyle anlattı.

Ters kelepçeyle gözaltına alınan Akça, üç saat süren ev aramasında bazı mobilyalarına zarar verildiğini belirtti.

Operasyon için “Ciddiyetten uzak” diyen Akça şunları söyledi: “Kentte örgüte ait pek çok güvenli ev olduğunu, bunlardan birinin de bana ait olduğunu iddia ettiler. ‘Herkesin evi kendisi için güvenlidir. Güvensiz ev mi olur’ dedim. KCK örgütü üyesi olduğuma dair tek bir delil olmamasına karşın çok emindiler ve ‘Örgüte ne gibi yardımlar yapıyorsun’ diye sordular. Hatta örgütteki kod adımı dahi sordular. Herhangi bir kod adımın olmadığını, doğduğum günden bu yana herkesin beni ‘Ruken’ diye çağırdığını söyledim onlara.”

Akça, operasyonun gündem değişikliğine ihtiyaç duyulduğu için yapıldığını öne sürdü.