Diyanet, Hac ibadetinde uygulanan bazı uygulamaları geliştirdiğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Dursun Aygün, hac ibadetini yerine getirmek isteyenlere yönelik hayata geçirilen düzenlemelere ilişkin, “Yeni uygulamalarla hacılarımızın daha rahat ve güven içerisinde hac ibadetlerini ifa etmeleri için adımlar atıldı.” dedi.

Mekke’de Diyanet İşleri Başkanlığı Hac İdare Merkezinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında, kutsal topraklarda hac ibadetini yerine getiren hacı adaylarına sunulan hizmetlerle ilgili bilgiler verildi.

Haccın, Kur’an-ı Kerim’de ve Hadislerde fazileti anlatılan, dünyanın her köşesinden Müslümanları buluşturan büyük bir ibadet olduğuna değinen Aygün, “Hac, dünyanın her tarafından gelen Müslümanların buluştuğu, tanıştığı büyük bir ibadettir.” dedi.

Sponsorlu

Diyanet’e bağlı olarak 4 bin 500 kişilik bir ekip Mekke’de görev yapıyor.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Aygün, basın mensuplarıyla bir araya geldiği bilgilendirme toplantısında Diyanet’in organizasyonuna dair şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı:

Yemek ve Ekmek Fabrikası

Hac farizası için kutsal topraklarda bulunan hacıların hijyenik koşullarda yemeklerini yiyebilmeleri için kurulan mutfak, genişletilerek günlük 100 bin kişiye yemek çıkarabilecek şekilde yeni bir yemek fabrikasına dönüştürüldü.

Bu yemek fabrikasında gıda mühendisleri, diyetisyenler ve Türkiye’den gelen aşçılar çalıştırılacak. Çalıştırılacak görevliler Türk mutfak tadına uygun yemeklerin üretildiği fabrikadan çıkarılacak yemekleri otellere sağlık koşullarına uygun biçimde temiz araçlarla taşıyacak.

Ayrıca bu yıl ilk defa Mekke’de ekmek fabrikası kuruldu. Diyanet’in kurduğu ekmek fabrikasıyla hacı adayları günlük taze ekmeğin yanı sıra poğaça, simit, pasta gibi unlu mamülleri de tüketebilecek.

Barınma: Otel

Önceki yıllarda müstakil ve otel tip olmak üzere çeşitli hac kategorileri vardı. 2017 yılı itibariyle iki kişilik odalarda otel sistemiyle hacı adayları konaklayabilecek. İki, üç ve dört kişilik tercihli odalarda otel sistemiyle konaklayan hacı adayları daha sağlıklı ortamlarda hac ibadetlerini yerine getirebilecek.

Diyaliz Üniteleri

Hacı adaylarının kutsal topraklarda yaşayabilecekleri sağlık sorunları için 120 yataklı Mekke hastanesi hizmet vermekte. Geçen yıl yeni binaya taşınan ve kapsamlı bir şekilde hizmet veren Mekke hastanesi hem yataklı hem de ayakta tedavi hizmeti veriyor.

Diyanetin paylaştığı bilgilere göre, diyaliz ünitesine bağlı olan böbrek hastaları için Mekke hastanesine diyaliz ünitesi kuruluyor. Hazırlıklarda sona gelindiği ünite için gerekli izinlerin tamamlanmasının ardından çok kısa bir süre içinde diyaliz ünitesi hacı adaylarına hizmet verecek.

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte hac ibadetini yerine getirmek isteyen 90 bin adaydan 50 bini kutsal topraklarda bulunuyor.