Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan askerlerin cenaze işlemlerinin yapılmayacağını açıkladı.

Diyanet, darbe girişiminde bulunanların “Mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmediğini” söyleyerek bu kişilerin cenazeleriyle ilgili sala, teçhiz, tekfin ve cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyeceğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez

Diyanet: Milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alanlara hizmet yok

Sponsorlu

Diyanet açıklaması şöyle:

“15 Temmuz 2016 tarihinde bazı askerler tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde öldürülen darbecilerin cenaze namazları ile ilgili olarak halkımızdan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığımıza gelen yoğun sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür. Cenaze namazları, ölen mümin için kardeşleri tarafından yerine getirilen bir tezkiye ve duadır. Bu merasimde müminler ölen kardeşleri için dua etmekte, ona hüsnü şehadette bulunmakta ve haklarını helal ettiklerini beyan etmektedir. Hâlbuki bu darbe yapmaya kalkışan kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece Mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecek.” ifadelerini kullandı.