Özel bir TV kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç’e yönelik ‘yol haritası’ kapsamında YPG’nin 4 Temmuz’da bölgeden çekilmeye başlayacağını belirtti.

Çavuşoğlu, “Silahı veren Amerika’dır, toplayan da Amerika olacaktır. Biz YPG’lilerle muhatap olmayacağız. Yol haritamıza göre ABD, Münbiç’ten çıkarken YPG’lilerin silahlarını elinden alacak, biz buna nezaret edeceğiz, gözlemleyeceğiz. YPG ile karşı karşıya geldiğimizde ne yaptığımız, yapacağımız belli zaten.” ifadedelerini kullandı.

Çavuşoğlu daha sonra sözlerine şöyle devam etti:

“YPG ideolojisinde Arap olmaz. Yani Marksist, Komünist, ateist Arap olmaz. Kürt sayısı da azdır.Suriye’de, Türkiye’de, Irak’ta Kürt kardeşlerimize bakın, inançlı, muhafazar insanlardır. YPG Marksist, Komünist, ateist, terör örgütüdür. Herkesin inancına, fikrine, ideolojilerine saygım var. Ama bunlar terörist.”

Çavuşoğlu ayrıca ABD’den teslim alınacak F-35 savaş uçaklarının 2020’de Türkiye’ye geleceğini duyurdu. ABD’nin Teksas eyaletinde bugün resmi bir teslim töreni yapılacak.

Çavuşoğlu, “ABD Kongresi’nden geçen karar bağlayıcı değil. Karar nedeniyle 2020 beklenmiyor, nedeni eğitim çalışmaları. 1999 yılından bu yana Türkiye işin içinde. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmiş, parasını zamanında ödemiştir. ‘Ben istemem şimdi, şu sebepten canım sıkıldı’ olmaz. Bu, kapsamlı ve çok taraflı bir sözleşmedir.” dedi.

Dışişleri Bakanı, “Elbette ABD’den F35’leri almayı isteriz ama en kötü senaryoda da Türkiye kendi başının çaresine bakar. Fark etmez Rus olur, Avrupa’dan, Fransa’dan olur.” şeklinde konuştu.