Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Almanya arasında gerilen ilişkiyi düzelteceklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Antalya’da düzenlenen Turkish Airlines Open 2017’nin ödül töreninin ardından, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Rusya’nın Suriye’de hükümet yanlısı ve karşıtı grupları bir araya toplamayı planladığı Suriye Halk Kongresi’ne ilişkin, “YPG gibi bir terör örgütünün bu tür bir oluşum içinde olmasına biz karşıyız. Karşı olduğumuzu da Ruslarla paylaşıyoruz” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başlarını derledik.

Türkiye-Almanya İlişkileri Düzelecek Mi?

Almanya ve Türkiye bayraklarını taşıyan bir kadın (via dailymail)

Çavuşoğlu, Almanya’da gerçekleşen son terör saldırısından sonra PKK’ya yönelik Irak’taki operasyonlarla ilgili de konuştuklarını belirterek, Almanya-Türkiye ilişkileri konusunda şunları söyledi:

“İkili ilişkilerimizi rayına koymak için hangi adımları atmamız gerekiyor bunları değerlendirdik. Bazı konsolosluk meseleleri vardı, yine burada değerlendirdik. İki ülke arasında bu tür diyaloğun devam etmesi lazım. Ziyaretler, telefon diplomasisi bakımından bu hafta gerçekten çok yoğun geçti.

Bir taraftan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın temasları keza Başbakanımızın yine muhataplarıyla mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri… Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’i Antalya’da ağırladık. Bazı diğer konukları da Antalya’da ağırladık. Telefonla birçok dışişleri bakanıyla görüştük. Libya’da kaçırılan vatandaşlarımızın durumunu çok yakından takip ettik.

Türkiye ile ilgili tüm konularda hepimiz yoğun bir şekilde çaba sarf ediyoruz. İnşallah Almanya ile de ilişkilerimizi eski günlerine döndüreceğiz. Bizde her zaman bu kararlılık var.

Biz Almanya’dan da Türkiye’ye saygı bekliyoruz. Ön koşulsuz, ortaya kabul edilemez şartlar kimse koymamalı.

Hele hele Türkiye’ye kimse dayatma yapmamalı. Karşılıklı adımlarla ilişkilerimizi de düzelteceğimize inanıyoruz. Gabriel ile de bu anlamda da çok samimi, verimli bir görüşme gerçekleştirdik.”

ABD ile Türkiye Arasındaki Vize Krizi

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı telefon görüşmesi hakkındaki soru üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tillerson ile önceki gün ve bugün iki görüşme yaptığını kaydetti.

Vize konusunda İnşallah bir noktaya geleceğiz.” diye konuşan Çavuşoğlu, Tillerson ile önemli bir mesele olduğu zaman sürekli konuştuklarını belirtti.