Dirseğinizi bir yere çarptığınızda keskin bir acı duyarsınız. Peki ama bu hisse neden olan şey ne?

Dirseğimizi bir yere çarptığımızda dirsekte bulunan sinirler sıkışır ve acı-uyuşma karışımı bir hisse kapılırız.

Dirsek kemiği siniri ya da ulnar sinir omurgadan başlayıp omuzdan ve koldan geçerek küçük parmakta ve yüzük parmağında sona erer.

Ulnar sinirin kendisi acıyı ilettiği için bu acının parmak ucuna kadar inmesi hissi oluşur.

Sinir hücreleri kol boyunca kol ve el kaslarına sinyal alıp gönerirken kemik ve kas katmanlarıyla korunuyor.

Ulnar sinir dirsekte kemik ile deri arasında 4 mm çapında bir kanaldan geçer.

elbow pain ulnar ile ilgili görsel sonucu

Burada onu koruyacak bir katman yoktur.

Birçok kişi açısından ulnar sinirin çarpması sonucu oluşan acı geçicidir. Dirseği biraz ovduktan birkaç dakika sonra bu his kısa sürede gider.

Fakat kübital tünel sendromu adı verilen bir rahatsızlığınız varsa küçük bir çekiçle dirseğinize vuruluyormuş hissiyle dolaşırsınız.

Daha sık görülen ve ellerde hissedilen karpal tünel sendromu kadar yaygın olmasa da kübital sendrom büyük bir acı ve rahatsızlığa yol açıp elin kullanımına bile engel olabilir.

Kolu birçok kez dirsekten kıvırıp düzeltme ya da dirseği uzun süre kıvrılmış pozisyonda tutma sebebiyle ulnar sinir ileri geri hareket ettiğinde bu sendrom oluşabilir.

Bu sendromun tedavisinde doktorlar önce sorunu hafifletici yöntemleri dener; kolu dirsekten kıvırmayı engelleyici yollara başvurulur.

Örneğin, hastanın kolunu kıvırarak uyuma alışkanlığı varsa uyumadan önce kola bunu engelleyecek bir destek takılır. Telefon kullanırken kulaklık takılması önerilir. Bunlar basit yöntemler olsa da hastanın acısını azaltır.

elbow pain ile ilgili görsel sonucu

Fakat bu yöntemler işe yaramazsa ameliyat edilmesi gerekebilir.

Ameliyatta ya ulnar sinir dirseğin ön tarafına alınır ya da baskıyı azaltmak için kemiğin bir bölümü törpülenir ya da alınır. Fakat hangisinin daha iyi sonuç verdiği konusunda farklı görüşler vardır.

[Via BBC Türkçe]