HDP Şanlıurfa milletvekili Dilek Öcalan, Rusya’nın Başkenti Moskova’da konuştu.

Öcalan, Moskova’dan yaptığı açıklamada 1 Şubat’ta Şanlurfa’da yapılacak mahkemede tutuklanabileceği ve buna rağmen Türkiye’ye döneceğini açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Öcalan; “Beni mahkemeye çağırdılar. 1 Şubat’ta tutuklanabilirim. Buna rağmen Türkiye’ye dönmeye ve duruşmaya katılmaya karar verdim. Biz tutuklamadan korkmuyoruz.

Çünkü çok sayıda insanımız, kadınımız hayatını kaybetti. Onların mücadelesi bana güç ve cesaret veriyor. Mücadeleye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Rus basınına göre HDP’li milletvekili Moskova’da resmi ziyaretler yapmakta.

Ancak konuya dair detaylı bilgiler medyada yer almadı. Fakat Öcalan’ın Rus politikacılarla ve Kürt sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptığı tahmin ediliyor.

10’dan Fazla HDP’li Cezaevinde

Hala cezavinde tutuklu bulunan HDP milletvekilleri: HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile Milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan

4 Kasım’dan bu yana devam eden gözaltı operasyonları sonucunda 10’dan fazla HDP milletvekili cezaevinde tutuklu bulunuyor.