Bu içerikte sizlere DGS hakkında fikir sahibi olacağınız bazı bilgiler verdik.

DGS nedir? Dikey Geçiş Sınavı (DGS) önlisans öğrencilerinin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmalarını sağlayan bir sınavdır.

DGS’ye girebilmek için açıköğretim önlisans yada yüksek okul programlarından mezun olmak gerekmektedir. Eğer son sınıfta okuyan bir öğrenci staj programlarını tamamladıysa DGS’ye girebilir.

Yurtdışında iseniz (KKTC dahil) DGS için yüksekokul dengi okul mezunu olmanız gerekmekte.
Açıköğretim önlisans yada meslek yüksekokulu mezunu iseniz ve açıköğretim de devam etmek istiyorsanız sınavsız geçiş hakkımız vardır. DGS’ye girmenize gerek yoktur.

Sponsorlu

DGS Başvuruları Ne Zaman ve Nereye Yapılır?

ÖSYM tarafından yapılan DGS sınavı başvuruları ve genelde Nisan ayı içinde Meslek Yüksekokulu müdürlüklerinden ÖSYM il yöneticiliklerinden veya Açıköğretim Fakültesi (AÖF) tarafından yapılır.

DGS sınavı ise Temmuz ayının 2. ya da 3. haftasının üniversite rektörlüklerinin bulunduğu şehirlerde yapılır.

DGS tercihleri de genelde Ağustos ayının 3. haftasında yapılır.

DGS Sınavı ve Soruları 

140 dakika ve 120 sorudan oluşan DGS sınavında 60 sayısal, 60 sözel soru bulunmaktadır. 4 yanlış 1 doğruyu götürür.

Sınava giren öğrenciler kazanıpta gitmezse bir sonraki yıl tekrar girdiğinde puanı kesilir.

DGS

DGS’ye en fazla katılım 205.000 kişi olarak saptanmıştır. Yerleşim ne kadar az olsa da sınava giren sayısı az olduğu için avantaj yüksektir.

DGS’de 30 tercih hakkınız bulunmaktadır. Tercihlerinizi mezun olduğunuz bölüme göre YÖK’ün belirlediği alanlarda yapabilirsiniz.

DGS’de taban ve tavan puan yoktur. Her yıl net ortalamalarına göre değişen alan taban puanı sayısal ve sözel notlara göre ÖBP ile oluşur.

ÖBP nedir?

ÖBP, bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) olarak adlandırılan puandır. Puan hesabı diploma notu yerine not ortalaması kullanılarak yapılır. Ardından 100’lük sisteme çevirilir. Daha sonra 0,8 ile çarpılır ve ortaya ÖBP çıkar.
Örnek olarak bir ÖBP puanı hesabı yaparsak:

Mezuniyet notu: 3,80

3,80•25=95 (4’lük sistemden 100’lük sisteme çevirme)

95•0,8=76 ÖBP’ dir.

DGS’de ek puan uygulaması yoktur. 2011 yılına kadar okul birincisi kontenjanı ve ekstra puan varken artık bu uygulama yoktur.

Lisans programlarına geçtiğinizde ise 1. sınıftan başlarsınız fakat önlisansta aldığınız derslerden muaf olursunuz. Üst sınıftan kredi alarak erken mezun olma imkanınız da vardır.