DGA, IATSE, SAG-AFTRA Seçim Sırası Kuralları – The Hollywood Reporter

Amerika Yazarlar Birliği potansiyel bir grev için çırpınırken, diğer eğlence sendikaları sendika dayanışma beyanları sunmakta hızlıdır. SAG-AFTRA ulusal kurulu, endüstri yazarlarını “güçlü bir şekilde desteklediğini” duyururken, Teamsters, WGA’nın savaşının “bölünmüş bir mücadele” olduğuna dair ateşli bir bildiri yayınladı. Amerika Yönetmenler Birliği ve IADSE, stüdyoları ve yayıncıları yazarları imzalamaya çağırdı ve ikincisi yerel halktan biriydi. İkram da gönderdi Sevilen SoCal fırıncılık-işletme-işyeri Porto’nun WGA müzakere ekibine.

Ancak, diğer eğlence sendikalarının üyeleri, bir işyerinin önünde yazarlardan gelen gerçek bir gözcüyle karşı karşıya kaldıklarında ne gibi seçeneklere sahip olurlar? Emek hareketinde grev hattı tutmak (başka bir deyişle karşıya geçmemek) “işçilerin haysiyetine, kolektivitesine ve gücüne saygı duymak” anlamına gelir. [on strike]Güney Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara’nın Çalışma, Emek ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi’ni yöneten tarih profesörü Nelson Lichtenstein, “diye açıklıyor. Bu nedenle, grev hattını geçmek “çalışma konseyinde bir günahtır”.

Tüm büyük eğlence sendikası sözleşmeleri, işçi gruplarının ilgili sözleşmeleri sırasında greve katılmasını engelleyen – her biri farklı bir dile sahip – “grev yasağı” maddeleri içerir. Ancak işçilerin bireysel “sempatik grev” yapma hakları var. Bu, kendilerininkinden farklı bir sendika tarafından oluşturulan bir grevi onurlandırdıklarında da dahildir. Tabii ki, bunu yapmak işçiler için sonuçlara yol açıyor: yasal kanıtlar incelendiğinde Hollywood Muhabiri Bir sempati grevine katılmanın bir sonucu olarak bir eğlence çalışanına karşı bir sözleşme ihlali davasının açılıp açılmayacağına katılmayarak, bu kişilerin katılarak istihdamda geçici veya kalıcı değişikliklere tabi olabileceğini kabul ederler. Koşullarda.

Eğlence dernekleri, üyelerine hakları ve yükümlülükleri konusunda tavsiyelerde bulunmaya başlamıştır. Anlaşma Pazartesi gecesi kapandıktan sonra WGA greve giderse işçilerin olası bir grev hattı krizi karşısında nasıl davranmaları gerektiğini öneriyorlar:

READ  Zelenskiy, Ruslar gelirse Ukrayna'nın Buckmutt'tan ayrılabileceğine dikkat çekiyor

Amerika Yönetmenler Birliği: DGA Başkanı Lesli Linka Glatter ve Ulusal İcra Direktörü Russell Hollander, 18 Nisan’da yayınlanan bir yönergede üyelere, bir WGA grevi durumunda kimsenin onları çalışmaya zorlayamayacağını söyledi. Bununla birlikte, önceden kararlaştırılan hizmetleri yerine getirmezlerse sonuçları olabilir: “Birey olarak, bir gözcü hattını aşarsanız ve DGA kapsamındaki hizmetlerinizi yerine getirmeyi reddederseniz, işvereninizin sizi değiştirme hakkı vardır; Clatter ve Hollander, “Kişisel bir hizmet sözleşmeniz varsa, sözleşmenin ihlali iddialarına tabi olabilirsiniz” dedi. Loncanın kendisi, işverenlere “üyelerimiz temel sözleşme süresi boyunca DGA kapsamındaki hizmetleri sunmaya devam edecekleri” konusunda sözleşmeye dayalı olarak söz vermelidir.

İATSE: Grubun uluslararası başkanı Matthew Loeb, 28 Nisan’da ABD IATSE üyeleriyle yaptığı bir iletişimde, grubun bazı önemli anlaşmalarının (40.000’den fazla West Coast üyesini kapsayan temel anlaşma ve USA 829 anlaşması dahil) “çalışanları açıkça yasaklamadığını” belirtti. .” yasal grev sıralarına saygı göstermekten”, böylece çalışanlar “yasal grev sıralarına saygı gösterme hakkını saklı tutar.” Diğerleri (Los Angeles ve New York dışındaki yaklaşık 20.000 işçiyi kapsayan Alan Standart Anlaşması ve birkaç New York yerel anlaşması gibi) işçilerin yasal gözcüleri onurlandırmasına “açıkça” izin verir. Uyarı? İşverenler, grev hatlarını geçmemeye karar veren işçileri “geçici olarak değiştirebilir”. Loeb, işçilerin grev kararıyla ilgisi olmayan “zorlayıcı ticari nedenler” olmadıkça işlerini durduramayacaklarını savundu.

SAG-AFTRA: Sanatçılar Derneği Üyelere talimat verildi Olası bir WGA grevi sırasında üretimdeki herhangi bir projede “çalışmaya devam etmek” için 30 Nisan. Bir oyuncu daha önce bağlı olduğu bir işe gitmemeye karar verirse sendika, “sözleşme ihlali iddialarına maruz kalabilirsiniz veya yapımcı tarafından kovulabilirsiniz” diye devam etti. Sendika, öneriye gerekçe olarak “grev yasağı” maddesini ve işçilerin bireysel hizmet sözleşmelerini gösterdi. SAG-AFTRA, yazarları desteklemek için üyelere grev hattında yürümelerini veya çalışma saatleri dışında (öğle yemeği molaları gibi) sosyal medyada paylaşımda bulunmalarını tavsiye etti. Sendika ayrıca üyelerin grev sırasında WGA kapsamındaki yazı işlerini üstlenmemelerini tavsiye etti: Lonca, “Normalde çarpıcı WGA yazarlarının yazdığı hiçbir şeyi yazmamalısınız” dedi.

READ  Soyuz MS-23: Rusya, soğutma sıvısı sızıntısından sonra astronotlar için yedek uzay aracını fırlattı

Taşıyıcılar Yerel 399: Los Angeles Local, üyelere defalarca “Teamster’ların grev hatlarını geçemeyeceğini” söyledi. bir konsültasyonda 1 Mayıs’ta üyelere gönderildiSendika, WGA’nın greve gitmesi durumunda Yerel 399 üyesinin grev hattına katılamayacağını ve iş yerine geldiklerinde grev hattı olmaması durumunda işe gideceklerini belirtti. Bununla birlikte, sendika üyelere, birçok Teamsters sözleşmesinde işçileri disiplinden koruyan hükümler nedeniyle, fiziksel bir sınır varsa, “WGA’nın herhangi bir aktif grev hattını geçmemeyi seçerseniz korunursunuz” dedi. Böyle bir çizgiye saygı gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir