GazedeDuvar’ın aktardığına göre, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘çok maliyetli’ olarak değerlendirilen işten çıkarmaları kolaylaştıracaklarını açıkladı.

Şimşek ayrıca, reel sektörün ciddi bir döviz açığı olduğunu ifade ederek, 23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı getirileceğini aktardı.

Şimşek, Rıza Sarraf davasında da, ‘kamuoyunda bilinen kamu bankası hakkında’ bilgi istendiğini açıkladı.

Sponsorlu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD’de görülen Rıza Sarraf davası nedeniyle bugüne dek sadece bir banka hakkında bilgi talebinde bulunulduğunu duyurdu.

Vergi reformu taslağının hazır olduğunu belirten Şimşek, istihdamı artırmak gerekçesiyle işten çıkarma ve almaları kolaylaştıracaklarını söyledi.

Türkiye Finans Forumu’nda konuşan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, özet olarak şunları söyledi:

“2000’lerin başında yapılan reformlarla temeller epey sağlamlaşmış. Şu an enflasyon, işsizlik, cari açık gibi temel sorunların olduğu, ancak tüm bunlara rağmen uzun vadeli geleceği parlak olan ekonomiden bahsediyoruz. Yapısal reformlarla şoklara karşı dayanıklılığı artırabileceğimiz dönemdeyiz.”

Rıza Sarraf Davası

“ABD’deki dava şu anda bir belirsizlik. Davada, sadece bilinen kamu bankamızla ilgili bilgi talebi var. Bankacılık sektörü ülkemiz için çok kritik. Bu belirsizlik ve etkisi bankaların kendi basiretsizliğinden kaynaklanmıyor. Sistem açısından. Sistem normal işini yapıyor, belirsizlik etkilerse tabii ki biz gereken desteği sağlarız.”

İşten Çıkarmak Çok Maliyetli

“Düşük istihdam sorunumuz var bizim, yüzde 51’i çalışıyor. Katılım oranı kadınlarda oldukça düşük. Temel sorunumuz, işe almak ve çıkarmanın çok maliyetli olması, bu kadar basit. Türkiye haftalık çalışma saati itibariyle en yüksek ülke. Demek ki Türkiye’de işe almanın çıkarmanın maliyeti düşük olsa girişimciler fazla mesai modeli yerine daha çok eleman çalıştırmayı tercih eder, istihdam oranı hızla artabilirdi.”

[Via GazeteDuvar]