Der Spiegel, Almanya’nın Ekim ortasında yapılacak AB Zirvesi’nde Türkiye’nin AB üyeliğini frenleme girişiminde bulunacağını söyledi.

Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre Almanya ve AB içindeki bazı ülkeler, 19 Ekim’de düzenlenecek AB Zirvesi’nde AB Komisyonu’ndan, Türkiye’nin üyelik kriterlerini yerine getirip getirmediği konusunda resmi bir rapor hazırlamasını talep edecek.

Türkiye ve Almanya Bayrakları

Deutsche Welle Türkçe’de de yayınlanan haberde; Spiegel’in paylaştığı iddiayı AB’den diplomatların doğruladığı aktarıldı.

Spiegel’in haberinde, söz konusu raporun olumsuz olacağı, böylece Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesi yönündeki baskının da artırılacağı belirtildi.

Sponsorlu

Öte yandan Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılması için 28 ülkenin onay vermesi gerekiyor.

Spiegel ayrıca AB Komisyonu’nda bu konuda şüphelerin olduğunu da aktardı. Spiegel’in edindiği bilgilere göre AB Komisyonu önümüzdeki yıl ilkbaharda Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu’nu kamuoyuyla paylaşmak ve sadece Türkiye’ye üyelik öncesinde yapılan yardımların nasıl daha da azaltılabileceği açıklamasını yapmaktan yana. Türkiye’ye üyelik öncesinde yapılan mali yardımlar da azaldı.

AB, Türkiye’ye 2014-2020 yılları arasında 4 milyar 500 milyon euro ödeme sözü vermişti. Ancak şu ana dek bu miktarın sadece 250 milyon eurosu ödendi. (via Deutsche Welle)

Almanya ve Türkiye bayraklarını taşıyan bir kadın (via dailymail)

AB’nin belirlediği Kopenhag kriterleri demokrasi, hukuk devleti, insan hakları ve azınlık haklarının korunması gibi konularını barındırıyor.

Almanya Türkiye’yi, tutuklu Alman vatandaşları nedeniyle sıkça eleştiriyordu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel bundan birkaç hafta önce yaptığı açıklamada, Ekim ortasındaki AB Zirvesi’nde bu konuyu gündeme getireceğini belirtti. AB üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları 19-20 Ekim tarihlerinde Brüksel’de bir araya gelecek.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe