Deniz Gezmiş’in idam hükmünü satın alan iş adamı ne yapacağını söyledi.

İstanbul’da bir şirketin düzenlediği, internet üzerinden de teklif verilebilen efemera ve obje müzayedesinde, Deniz Gezmiş ile arkadaşlarının orijinal idam hüküm belgesi 47 bin 500 liraya satıldı.

Düzenlenen mezatta el yazması şerhi satın alan Okulkuran A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özgür Boza, bu idam şerhinin bu tarz ortamlarda kalmaması gerektiğini belirterek, “Bu idam şerhini teslim alır almaz yırtacağım. Söylenecek çok da bir söz yok” ifadesini kullandı.

Boza, Twitter hesabından paylaştığı tweette, “Söz verdigimi yapacağım. Beş kuruş bile değeri olmayan utanç belgesini teslim aldığım an yırtıp atacağım. Deniz Gezmiş ve tüm arkadaşlarının ismi mezatlarda konu olamaz, olmayacak.” dedi.

Sponsorlu
Deniz Gezmiş

Pera Mezat Müzayedecilik Genel Koordinatörü Cem Özkan, müzayedeye beklenilenin de üzerinde ilgi olduğunu aktardı. Meraklıların hem internetten hem de müzayede salonuna gelerek açık artırmayı büyük dikkatle izlediğini söyleyen Özkan, eserlerin tamamının satıldığını belirtti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Pera Mezat Müzayedecilik tarafından, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın kesinleşmiş idam hükmünün ıslak imzalı orijinal evrakı, internetten de online takip edilen müzayedede 5 bin lira açılış fiyatından satışa sunulmuştu.

Deniz Gezmiş’in idam hükmü

[Via Twitter]