Urfa Barosu 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında “Bildirgenin 70’inci Yılında Hak İhlalleri ve Cezasızlıkla Mücadele” konulu 2 oturumdan oluşan konferans düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Urfa Barosu’nun gerçekleştirdiği İnsan Hakları Haftası etkinliğine mesaj gönderdi.

Demirtaş, “Savunmanın ortaya koyacağı cesur hukuk mücadelesi, eminim ki belirleyici olacak ve Türkiye toplumu hak ettiği demokratik, bağımsız, tarafsız yargı düzenine bu mücadeleler sayesinde kavuşacaktır” dedi.

Sponsorlu

Baro binasında bulunan Tahir Elçi Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferansa İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, avukatlar ve çok sayıda kişi katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, ülkede hukukun ayaklar altına alındığı bir dönemden geçtiklerini belirtti.

Bunun en somut örneğinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararının tanınmaması olduğunu vurgulayan Öncel, Demirtaş’ın bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mesajı okudu.

Selahattin Demirtaş’ın etkinliğe gönderdiği mesajı şu şekilde:

“Urfa Baromuzun düzenlemiş olduğu insan hakları konferansı nedeniyle tüm katılımcılara, konuşmacılara ve baro yönetimine selam, sevgilerimi iletiyor, kendilerini kutluyorum. Hukukun üstünlüğü ilkesinin ağır saldırı altında olduğu, kanun devleti bile olmaktan her gün uzaklaşıldığı bu dönemde Urfa Barosu’nun ve tüm meslektaşlarımın insan haklarına, hukuka sahip çıkmaları son derece önemli ve anlamlıdır. Yargının savunma ayağının otaya koyacağı cesur hukuk mücadelesi, eminim ki belirleyici olacak ve Türkiye toplumu hak ettiği demokratik, bağımsız, tarafsız yargı düzenine bu mücadeleler sayesinde kavuşacaktır.”

Etkinlik, “Geçmişten Günümüze Cezasızlık Eylemleri ve Yüzleşme” konulu konferans ile devam etti.

Ayrıca, ilk sunumu yapan Avukat Medeni Ayhan, Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine geçiş sürecinde gerçekleşen Koçgiri, Şeyh Said, Ağrı İsyanı ve Dersim katliamlarına değindi.