Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde karar vermişti.

Kararın ardından avukatlar Ramazan Demir, Benan Molu ve Murat Aksark, Demirtaş’ı tutuklu bulunduğu cezaevinde ziyaret etti.

ARTI TV’ye konuşan Demir, ”Demirtaş AİHM kararı ile birlikte siyasi rehine pozisyonunun hukuken tescil edildiğini ifade etti” dedi ve Demirtaş’ın sözlerini şöyle aktardı:

Sponsorlu

“’İlk günden bu yana söylediğimiz gibi HDP’ye yapılan operasyon, tutuklanmamız, yargılanmamız hukuki değil, siyasi dayanak ve gerekçelerle yapılıyor. Yargılandığım davalar ve isnatlar da tümden çökmüştür’ dedi.”

“Tutukluluğun devamının politik saikler taşıdığını, 18. madde bölümünde tutukluluğunun tek başına kendi haklarını değil, Türkiye demokrasisi açısından çok büyük tehditler oluşturduğunu ifade etti. Tek başında Demirtaş şahsında değil, bütün Türkiye demokrasisi açısından sonuç doğuran bir karar olduğunu söyledi. Tutukluluk halinin hukuki olmadığının tescilinin kendisini memnun ettiğini söyledi.”

2 yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş adına avukatları, tutukluğunun “özgürlük ve güvenlik hakkı”, “makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı” ve “serbest seçim hakkı”nı ihlal ettiği gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu.