Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IKBY’deki 9 Kürt partisinin kurduğu ortak “anadil platformunu” kutladı.

Tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinden yazılı bir mesaj yayımlayan Selahattin Demirtaş, “Kürt partileri olarak Kürtçe ana dilimiz için almış olduğunuz birlikte çalışma kararını sevinçle karşıladık” dedi.

Demirtaş mesajında şu ifadelere yer verdi:

Sponsorlu

“Kürt dilinin eğitim, ekonomi, sosyal, siyasal alanlar dahil olmak üzere, yaşamın her alanında özgürce engelsizce kullanılması için yapacağınız her türlü çalışmayı canı gönülden destekliyor, sizleri kutluyoruz.

Bu birlikteliğin başka konularda da beraber hareket etmenize vesile olmasını umuyoruz. Ben de cezaevinde Kurmanci dil çalışmalarına büyük bir heyecanla devam ediyorum. Hepinize içten selam ve sevgilerimi gönderiyorum.”

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Rudaw’ın aktardığına göre, Diyarbakır’da bir araya gelen Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur (KDP-Bakur), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), İnsan ve Özgürlük Partisi, Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Azadî Hareketi temsilcileri Kürt dilinin geliştirilerek resmi dil olması ve okullarda öğretilmesi amacıyla ortak platform kurduklarını açıklamıştı.

[Via Rudaw]