HDP’nin Edirne F Tipi Cezaevi’nde 1.5 yıldır tutuklu bulunan ve dün itibariyle AYM tarafından da tahliye kararı reddedilen Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini kastederek, “Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartları olmalı, bu yanlışın düzeltilmesi lazım” sözlerine karşılık verdi.

Demirtaş, Twitter hesabından şunları söyledi: “Bak bu defa sana katılıyorum Erdoğan. Örneğin senin Cumhurbaşkanı adayı olabilmen için mutlaka üniversite diploman olması lazım, ama bugüne kadar diplomanı gören olmadı. Benim kriterlerim tamam da, asıl seninkiler şüpheli.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığına aday olabilmesini eleştirmişti.

“Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartları olması lazım” cümlesini kuran Erdoğan, “İnşallah bunun da düzeltilmesi lazım. Neymiş mahkum değilmiş, tutukluymuş. Tutukluluğun nedeni çok önemli” demişti.

Erdoğan, Trabzon Meydan Parkı’ndaki mitingde şunları söylemişti:

DEMİRTAŞ’IN ADAY OLMASINA ELEŞTİRİ: “Adaylığı açıklandı beyefendi Edirne’deki terör örgütlerinin desteğindeki bir kişiyi gidip ziyaret etti. Trabzon’dan bunlar oy çıkar mı? Bunlar öyle ki düşünün 7 Haziran seçiminden sonra Kürt kardeşlerimi sokağa çağırıyor 53 Kürt kardeşimiz öldürüldü mü? Suç şu anda aday olan kişinin daveti. 15 yaşında Yasin Börü’yü bunlar öldürdü. Söylediği laf şu; ‘Cumhurbaşkanı adayı bırak.’ Ne demek ‘Cumhurbaşkanı adayı, bırak.’ Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartları olması lazım. Bana göre bu yanlış bir gelişme. İnşallah bunun da düzeltilmesi lazım. Neymiş mahkum değilmiş, tutukluymuş. Tutukluluğun nedeni çok önemli. Bunlara bir Osmanlı tokadı gerekmez mi? Ama sandıkta demokratik.”