Selahattin Demirtaş’ın partisinin grup toplantılarına, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katılma talebi Meclis Başkanlığı tarafından kabul görmedi.

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olarak cezaevinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 18 Temmuz 2017 tarihinde TBMM Başkanlığı’na “TBMM’de yasama ve denetleme faaliyetlerinin bir parçası olan grup toplantısına cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıp Meclis Grubuma hitap etmek istiyorum” ifadelerini kullanan bir başvuru yapmıştı.

SEGBİS, ses ve görüntü bilişim sistemi ile yargı çevresi dışında bulunan ya da mahkeme de hazır bulunamayan kişilerin video konferans ile dinlenmesi ve ifadelerinin kayıt altına alınmasını sağlayan bir sistemdir.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın bu talebine Meclis Başkanlığı tarafından yanıt geldi.

Sponsorlu

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın imzasını taşıyan yanıt HDP’ye iletildi. Buna göre, Demirtaş’ın talebi kabul edilmedi.

Selahattin Demirtaş SEGBİS ile mahkemede ifade veriyor.

HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan Demirtaş’ın dilekçesi şöyleydi:

TBMM Başkanlığına, Ankara

Sekiz aydır ben ve diğer milletvekili arkadaşlarım yasa dışı bir şekilde tutukluyuz.

Ancak Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesindeki tutukluluk itiraz dosyama sunduğu savunmada, tutukluluğumuzun yasama faaliyetlerimize katılmada herhangi bir engel teşkil etmediğini belirtmiştir.

Parlamentonun üçüncü büyük partisi olan Halkların Demokratik Partisi’nin Eş Genel Başkanı ve Grup Başkanı olarak, TBMM’de yasama ve denetleme faaliyetlerinin bir parçası olan grup toplantısına cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıp Meclis Grubuma hitap etmek istiyorum. Eş zamanlı olarak bütün HDP vekillerinin de SEGBİS yoluyla grup toplantılarına katılımının sağlanmasını talep ediyorum.

Selahattin Demirtaş

HDP Eş Genel Başkanı

İstanbul Milletvekili

Kaynak: http://gazetekarinca.com/2017/08/demirtasin-meclise-segbisle-baglanma-talebi-reddedildi/