HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebinin 2’ye karşı 1 oyçokluğuyla alındığı öğrenildi.

9 sayfalık gerekçeli kararın 7 sayfası karşı oy yazısından oluştu. Yani Demirtaş’ın bırakılması yönünde oy veren bir hakim 7 sayfalık bir açıklama yazdı.

Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi amacıyla 15 Mayıs’ta Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru dün ‘adli kontrol şartlarının yetersiz kalacağı’ gerekçesiyle dün reddedilmişti. Ret kararının 2’ye karşı 1 oyçokluğuyla alındığı ortaya çıktı.

Karşıoy yazısında Demirtaş’ın uzun süre mileltvekilliği, siyasi parti başkanlığı yaptığı, bir önceki dönem cumhurbaşkanı adayı olduğu, 24 Haziran seçimlerinde de tekrar resmen cumhurbaşkanı adayı olduğuna dikkat çekilerek, tutukluluk süresi ve üzerine atılan suç iddiası dikkate alındığında serbest bırakılması gerektiği ifade ediliyor.

Demirtaş’ın tutukluluğunun serbest seçme hakkını zedeleyeceği de vurgulanıyor.

9 sayfadan oluşan gerekçeli kararın 7 sayfası karşı oy yazısından oluştu.

[Haber görseli]

İTİRAZ EDİLECEK

Demirtaş’ın avukatları kararı bir üst mahkemeye götürecek. Bir üst mahkemede de ret kararı çıkarsa karar jet hızıyla Anayasa Mahkemesi’ne götürülecek.

Üst mahkeme karşı hakimin verdiği 7 sayfalık beyana göre hareket ederse, Demirtaş tahliye edilebilir.