HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebi reddedilmişti.

Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebinin reddedilmesi kararı sonrasında partisinden bir açıklama geldi.

HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mahkeme, Demirtaş’ın tahliye başvurusunu reddetti. Eşit ve adil bir seçimi engelleyen bu hukuksuz kararı kınıyoruz. Milyonların adayı Demirtaş’ın seçmenleriyle bir arada olmadığı her gün 24 Haziran seçimlerini biraz daha gölgeleyecek, demokratik meşruiyetini sorgulatacaktır.”

Öte yandan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Bilgen, “Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı olmasında bir engel yoksa, seçim çalışması yürütmesi nasıl engellenebiliyor!” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman ise açıklama gelmişti. Avukat, ellerine henüz böyle bir karar ulaşmadığını aktardı.

Selahattin Demirtaş’ın avukatları, geçtiğimiz hafta, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe sunarak, müvekkillerinin 24 Haziran 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması nedeniyle ‘Serbest seçim hakkının’ gözetilerek tahliyesine karar verilmesini istemişti.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Karaman, ellerine ‘olumlu ya da olumsuz’ herhangi bir karar ulaşmadığını belirterek, “Tahliye başvurumuzun red edildiğine ilişkin basında haberler çıkmakta. Fakat bu saat itibariyle haberi Mahkemeden teyid etme imkanımız yok” dedi.

Karaman, tahliye talebinin reddedildiği haberinin Anadolu Ajansı tarafından servis edilmesiyle ilgili olarak da “AA, haber veren değil, karar veren merci gibi. 4 Kasım 2016’da Sayın Demirtaş’ın sorgusu devam ederken “tutuklandı” haberini, pardon kararını vermişti! Buna hiç şaşırmadık” değerlendirmesinde bulundu.