HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla yaptığı tahliye başvurusu mahkeme tarafından karara bağlandı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, cumhurbaşkanı adayı olduğu gerekçesiyle avukatları aracılığıyla yaptığı tahliye talebi, yargılandığı mahkeme tarafından reddedildi.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve bir grup avukatın 15 Mayıs’ta, Demirtaş’ın tahliyesi için Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine yaptığı başvuru sonuçlandı.

AA muhabirinin aktardığı bilgiye göre, mahkeme adli kontrol şartlarının bu aşamada yetersiz kalacağı gerekçesiyle Demirtaş’ın tahliye talebini yerinde görmedi ve tutukluluğunun devamına karar verdi.

selahattin demirtaş

HDP Parti Sözcüsü bugün yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Adaylığının YSK tarafından da kesinleşmesinden sonra Demirtaş’ın tahliyesi için yaptığımız başvuru hala neticelenmedi. Seçim takvimi işliyor ve Demirtaş’ın tutukluluğunu haklı kılacak hiçbir neden yokken bu seçimde yarışması engelleniyor.

24 Haziran seçimlerinin eşit bir yarış olması için Demirtaş’ın tahliyesi yeter şart değildir, ama bizim açımızdan, tüm muhalefet güçleri açısından ön şarttır.

Demirtaş’a dair kararı henüz açıklamayan mahkemeye, iktidara ve tüm kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz: Bu seçimlerin eşit ve özgür olması için adayların serbestçe çalışmalarını yürütmesi olmazsa olmazdır. Bir gün daha beklenilmeden Demirtaş serbest bırakılmalıdır.”

Demirtaş’ın avukatı: Bence birkaç gün içinde tahliye edilecek!

HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Sayın Demirtaş birkaç gün içinde serbest bırakılacak” cümlesini kurmuştu.

Demirtaş: FETÖ savcılarının uydurduğu ortaya çıkan davayla yargılanıyorum!

Selahattin Demirtaş

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutukluluğuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı ve HDP’nin 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Twitter’da yaptığı paylaşımda tutukluluğuna gerekçe olan delillerin FETÖ savcıları tarafından uydurulduğunun ortaya çıktığını ancak buna rağmen herkesin üç maymunu oynadığını söyledi.

Demirtaş’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Tutukluluğuma gerekçe yapılan sözde delillerin tamamının sahte olduğu, hepsinin FETÖ savcıları tarafından uydurulduğu ortaya çıktı. Ama herkes halen üç maymunu oynuyor.
Örneğin, 2012’de Cemaat savcılarınca uydurulan (ki bunlar şu anda tutuklu) MERCEK adlı sözde gizli tanığın beyanlarını, sırf ben tutuklanayım diye bu dönemin savcıları da dosyama koydular.

Ama yargılandığım mahkeme, MERCEK denen gizli tüm beyanlarını Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan isteyince gerçek ortaya çıktı. Beni tutuklatmak için bu sahte FETÖ delilini dosyama koyan aynı savcılık, bu defa da “böyle bir gizli tanık beyanı yok” diye cevap yazdı.

Hani uydurma FETÖ delilleriyle mağdur olanların davaları düşürülüyordu? Kimse kusura bakmasın ama ben, tutuklu 12 FETÖ savcısının ayrı ayrı hazırladıkları fezleke ve sahte delillerle halen tutukluyum.

Ayrıca, 6-8 Ekim nedeniyle hakkımda şiddeti tahrik veya suç işlemeye azmettirmekten açılmış ne bir soruşturma ne de bir dava vardır.

Çünkü yapılan savcılık soruşturmasında 6-8 Ekim’e dair tek bir çağrım veya açıklamam bulunamamıştır. Bulunamamıştır, çünkü yoktur. Bu konuda bana atılan iftiralar siyaseten beni karalama amaçlıdır. Ben 6-8 Ekim nedeniyle yargılanmıyorum, öyle bir suçlamadan tutuklu da değilim.

Dava, Parti MYK’miz hakkında izinsiz gösteriye teşvikten dolayı açılmıştır. Olayları tahrik ettiğimiz iddiası bile yoktur. Bu gerçek de, yargılama sırasında tümüyle ortaya çıkmıştır.

Ancak o kadar fazla “Demirtaş’ın Kobani çağrısı” başlıklı yalan ve iftira atılmıştır ki, kamuoyunda benim gerçekten böyle bir çağrı yaptığım algısı yaratılmıştır. Oysa böyle bir çağrım yoktur.

Benim 7, 8 ve 9 Ekim’de yaptığım üç çağrı vardır, üçü de şiddetin ve provokasyonların durması çağrısıdır. Hakkımda yürütülen kampanya, ne yazık ki siyasi bir rakibi yıpratmak amacıyla yapılmış, tarihimizin en büyük karalama kampanyalarından biridir. Hakikat bundan ibarettir.”

Diyarbakır Barosu: Demirtaş’ın propaganda hakkı engelleniyor, serbest bırakılmalı

Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın propaganda hakkının engellendiğine dikkat çekerek, serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

Özmen, 24 Haziran seçimlerinde oy verme ve sayım işlemlerinde sonuna kadar gözlem ve tespitlerde bulunacaklarını da belirtmişti.

HDP cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş için nasıl bir kampanya yürütecek?

demirtaş maske ile ilgili görsel sonucu

HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, kampanyasına cezaevinden başlıyor.

Sosyal medyanın yanında Selahattin Demirtaş’ın “seçmene dokunabilmesi” amacıyla HDP’lilerin mitinglerinde meydanlarda Demirtaş’ın fotoğraf, kartpostal, kısa notları ve maskeleri kullanılacak.

Cizre’de binlerce kişi ellerinde Demirtaş’ın resimleriyle sokağa çıktı!

Cizre

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü bir süre önce startını verdiği seçim çalışmaları kapsamında Cizre ilçesine bağlı Cudi Mahallesi’ndeki Mecbaha Sokağı’nda kadın seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi.