AİHM kararının tercümesi beklendiği gerekçesiyle Demirtaş’ın halen tahliye edilmediği ortaya çıktı. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde herhangi bir karar çıkmadı.

Mahkeme, Demirtaş’ın avukatlarının yaptırdığı tercümeyi ise dikkate almadı.

AHİM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik verdiği “serbest bırakılması” kararı üzerine gözler, yargılamayı yapan mahkemeye çevrildi. Ancak mahkemeden AİHM kararının tercümesi beklendiği gerekçesiyle dün herhangi bir karar çıkmadı.

Sponsorlu

AİHM kararını salı günü öğleden sonra açıklamıştı.

Demirtaş’ın avukatları, önceki gün AİHM kararının hemen hemen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verdi.

Demirtaş’ın AİHM kararı doğrultusunda tahliye edilmesi istenen dilekçenin ekine, kararın tercümesi de konuldu.

Fakat mahkeme, avukatların yaptığı tercümeyi dikkate almadı.

Adalet Bakanlığı’na müzekkere yazan mahkeme, kararın tercüme edilerek gönderilmesini talep etti. Bu nedenle Demirtaş’ın tahliye talebiyle ilgili dün karar verilemedi.

Tercümenin ne zaman bitirileceği konusunda ise bir cevap verilmedi.

Erdoğan, “Ciddiye Almıyoruz, Bizi Bağlamaz” Demişti

Öte yandan AİHM’nin Selahattin Demirtaş ile ilgili kararının sorulması üzerine Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. AİHM’in bugüne kadar biliyorsunuz terör örgütüyle ilgili verdiği birçok karar var. Hepsi de aleyhedir. Onun karşılığında bizim de yapabileceğimiz birçok şeyler vardır. Biz karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz. Terörü gelip de Türkiye’de dizginleyen hiçbir zaman AİHM olmadı. Terör devam etti. Yine aynı şekilde şu anda terör devam ediyor. Faturasını, bedelini ödeyen Türk halkı.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demirtaş kararına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ciddiye alamayız” demişti.

Erdoğan, “Siz istediğiniz kararı sırça köşklerinizden alın. Biz bildiğimizi yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına yönelik verdiği karara “Bizi bağlamaz” demesi tartışma konusu oldu.

Avrupa Birliği’nin organlarından biri olan Avrupa Konseyi’nin genel sekreterlik sözcüsü Daniel Holtgen, mahkemenin Demirtaş ile ilgili aldığı kararın Türkiye’yi bağlayacağını açıkladı.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, “Eğer AİHM kararları Türkiye’yi bağlamasaydı, her yıl Adalet Bakanlığı bütçesinde AHİM’in Türkiye’e hak ihlalleri dolayısıyla verdiği tazminat yaptırımları için yüz binlerce Euro’luk ödenek ayrılmazdı” ifadelerini kullanmıştı.

AİHM Kararı Neydi?

AİHM

24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde tutuklu olmasına rağmen yarışarak kitlesine ulaşmayı hedefleyen Demirtaş, iki yılı aşkın süredir cezaevindeydi.

AİHM, olası bir ihlal kararının gerekçesini Demirtaş’ın siyasi kimliğine dayandırırsa Türkiye açısından da bir ilk olacaktı.

Bu durumda, Türkiye’nin muhalif kimliği nedeniyle bir siyasiyi tutuklayarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiği sonucu ortaya çıktı.

Mahkeme, Demirtaş’ın siyasi nedenlerden ötürü, muhalefetin sesini kısmak için tutuklandığına karar verdi.

AİHM’in Demirtaş kararını değerlendiren hukukçu Altıparmak: Şu andan itibaren tutuklu olması hem ulusal hem de uluslararası hukuka aykırı, derhal serbest bırakılmalı.