KÜYEREL Düşünce Enstitüsü’nden Mustafa Paçal, 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen erken seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mezopotamya Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Paçal, 24 Haziran seçimlerinde geniş bir muhalefet cephesi kurulması ihtiyacına rağmen ittifak dışı tutulmasının HDP’ye siyaseten daha da büyük bir katkı sunacağını öne sürdü.

Paçal, “HDP’yi Türkiye partisi olamamakla eleştiren bu partilerin tutumu, kendilerinin de ne kadar Türkiye partisi olamadığının bir ölçüsü olarak karşımıza çıktı” cümlesini kurdu.

Sponsorlu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

HDP’nin ittifak dışında tutulmasının ‘kabul edilebilir bir durum olmadığını’ savunan Paçal, “Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Çünkü HDP’yi Türkiye partisi olamamakla eleştiren bu partilerin tutumu, kendilerinin de ne kadar Türkiye partisi olamadığının bir ölçüsü olarak karşımıza çıktı.”

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti milletvekili seçimleri için ‘ortak ittifak’ yaptıklarını duyurmuşlar, buna “Millet İttifakı” adını vermişlerdi.

Öte yandan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın halen cezaevinde bulunması parti tabanında oy vermekte kararsız kalanları 24 Haziran günü sandığa götürebilecek bir neden olabilir.

Dört parti, “Millet İttifakı” protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na da sunmuştu.

Meral Akşener ve Muharrem İnce

HDP bu ‘dörtlü ittifak’ın dışında tutulurken, HDP cephesinden yapılan açıklamalarda bunun ‘dışlama’ olduğu vurgulanmıştı.

Buna karşın HDP de Kürt partileriyle temaslar kurarak partiler arası “birliğin” önemine dikkat çekmişti.

[Via Mezopotamya Ajansı]