HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a, annesinin demeci olduğu gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi ekinin verilmemesinin ardından, kendi demeci bulunan BirGün gazetesi de verilmedi.

Aktarılan bilgilere göre, tutuklu yargılandığı için yeterince propaganda imkanı bulamadığını dile getiren HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a, cezaevi idaresi de keyfi yasaklar uygulamaya devam ediyor.

selahattin demirtaş

Demirtaş’a annesinin demeci ve fotoğrafları bulunduğu gerekçesiyle Cumhuriyet’in eki verilmezken, Birgün gazetesinin ise kendi demeci bulunduğu gerekçesiyle verilmediği iddia edildi.

Mahmut Lıcalı’nın Cumhuriyet’te yer alan haberine göre Cumhuriyet ekinin Demirtaş’a verilmemesi kararı 1 gün sonra yine idarenin kararıyla bozuldu.

Eğitim Kurulu kararında, gazetemiz Cumhuriyet’in ekinde yapılan incelemede kurum güvenliğini tehlikeye düşürmediği veya müstehcen haber, yazı ve fotoğraf ve yorumların bulunmadığı tespit edildiği ve dolayısıyla ekin, ‘sakıncalı olmadığı’ notu yer aldı.

İlkiyle çelişen bu kararın ardından ekin, Demirtaş’a verilmesine hükmedildi.

Aktarılan bilgiye göre Demirtaş’a, kendi demecinin yer aldığı Birgün gazetesinin ‘sakıncalı’ sayısı da ertesi gün verildi. Demirtaş’a böylece kendi demecinin olduğu gazete iki gün sonra verilmiş oldu.