Demirtaş’ın cezaevi odasına ‘rutin dışı’ arama yapıldı: Twit bulunamadı

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın cezaevi odasında Twitter araması yapıldı.

Kasım 2016’dan beri Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ın sosyal medya hesabının avukatları ve parti yöneticileri aracılığıyla aktifleştirilmesinin ardından, Demirtaş’ın cezaevi odasında ‘telefon’ araması yapıldı.

Demirtaş’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada; “Merhaba arkadaşlar. Bu twitleri cezaevinden atmıyorum. Dışarıdan atılıyor twitler. Zaten biliyoruz demeyin çünkü bunu bilmeyenler var Ankara’da. Hesabımdan twit atılınca, cezaevi odamızda rutin dışı twit araması yapıldı.

Cezaevi personelini de zan altında bırakan bu trajikomik hükümet aklını çok da yadırgamıyorum artık. Twitter’ın kuşundan bile korkuyorsanız, darı ekmeyin o zaman. Odada twit bulunamadı doğal olarak. Çay için kettle vardı sadece, ondan da twit atılamayacağına kanaat getirildi” paylaşımı yapıldı.

Selahattin Demirtaş cezaevinde çekilen fotoğrafı

Ne Olmuştu?

Eylül 2016’de ‘Silahlı Örgüte Üye Olma Suçundan’ ifade verilmesi istenen Selahattin Demirtaş, ifade vermeyeceğini açıklamıştı. Bu tarihten bir ay sonra Demirtaş, Diyarbakır’daki evinden gözaltına alınma kararı ile mahkemeye çıkarılmıştı.

Selahattin Demirtaş, 16 Eylül 2017 günü Twitter’dan uzun bir süreden sonra ilk defa tweet atmış ve “Zaman zaman buradan sizlere seslenmeye çalışacağım.” demişti.

Bu tweet ardından cezaevi yönetimi Demirtaş’ın odasında telefon kullanma olasılığına karşı ‘rutin dışı’ arama yaptı.