HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebi reddedilmişti.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman ise açıklama geldi. Avukat, ellerine henüz böyle bir karar ulaşmadığını aktardı.

Selahattin Demirtaş’ın avukatları, geçtiğimiz hafta, Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe sunarak, müvekkillerinin 24 Haziran 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması nedeniyle ‘Serbest seçim hakkının’ gözetilerek tahliyesine karar verilmesini istemişti.

Dilekçeyi değerlendiren mahkeme bugün kararını verdi.

Mahkeme, adli kontrol şartlarının, hakkındaki suçlamalar nedeniyle bu aşamada yetersiz kalacağı gerekçesiyle, Demirtaş’ın tahliye talebini kabul etmedi.

DEMİRTAŞ’IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

selahattin demirtaş

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebinin reddedildiği haberleriyle ilgili açıklama yapan avukat Mahsuni Karaman, ellerine bu yönde bir karar ulaşmadığını belirtti.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Karaman, ellerine ‘olumlu ya da olumsuz’ herhangi bir karar ulaşmadığını belirterek, “Tahliye başvurumuzun red edildiğine ilişkin basında haberler çıkmakta. Fakat bu saat itibariyle haberi Mahkemeden teyid etme imkanımız yok” dedi.

Karaman, tahliye talebinin reddedildiği haberinin Anadolu Ajansı tarafından servis edilmesiyle ilgili olarak da “AA, haber veren değil, karar veren merci gibi. 4 Kasım 2016’da Sayın Demirtaş’ın sorgusu devam ederken “tutuklandı” haberini, pardon kararını vermişti! Buna hiç şaşırmadık” değerlendirmesinde bulundu.