HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında verilen hapis cezaları İstanbul BAM 2. Ceza Dairesi’nce onandı. Bu kararla AİHM’in tahliye yönünde verdiği karar uygulanamayacak.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Selahattin Demirtaş ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 4 yıl 8 ay, eski HDP Ankara Vekili Sırrı Süreyya Önder ise 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezalara sanık avukatları itiraz etmişti.

HDP’DEN İLK AÇIKLAMA

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, kararla ilgili yaptığı açıklamada, “İdris Baluken kararından sonra Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder”in cezalarının onaylanması yargının ne kadar hızlı ve bağımsız olduğunu bir kez daha gösterdi. ‘İş bitirildi’ mi göreceğiz!” dedi.

HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, “İstinaf Mahkemesi Demirtaş ve Önder hakkında hukuksuz şekilde yürütülen davada verilen hapis cezasını onayladı. Yargı, “AİHM’in Demirtaş kararını tanımıyorum, işi bitireceğiz” diyen Erdoğan’ın talimatına uymuş, bağımlı olduğunu göstermiştir. Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Demirtaş ve Önder, 2013 yılında İstanbul-Zeytinburnu’nda düzenlenen Nevruz kutlamalarında yaptıkları konuşmalarda, “PKK’yı ve örgütün lideri Abdullah Öcalan’ı övdükleri” iddiasıyla yargılanıyordu. Demirtaş, cezası 5 yılın altında kaldığı için Yargıtay’a itirazda da bulanamayacak.

Avukat Aslı Kazan kararı şu sözlerle yorumladı:

“Selahattin Demirtaş’a verilen hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onanmış. Demirtaş artık hükümlü olduğuna göre hiçbir şey olmamış gibi “AİHM kararları bağlayıcıdır” denilerek tahliye edilmesi yakındır. Nasılsa cezaevinden çıkarmamanın formülü bulunmuş.”

“Selahattin Demirtaş’a verilen ceza 5 yıl hapis cezasının altında kaldığı İçin Yargıtay’a temyiz hakkı bulunmamaktadır. Netice itibariyle temyizin hemen alt sınırında ceza tayini ve istinaf talebinin reddinin zamanlaması hukuk mühendisliği örneği olarak kabul edilebilinir.”