Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Hem Hükümet’e hem PKK’ye seslenmek istiyorum. Kalıcı demokratik bir çözümün fırsatını yaratmalıyız. Zor olduğunun, zorlukların olduğunun farkındayız ancak her türlü zorluğu aşmak demokrasi güçlerinin görevidir. Konuşarak, yeniden çözüm sürecine dönerek birlikte yaşamanın olanaklarını değerlendirelim” dedi.

Demirtaş, HDP’nin Sultangazi’deki Gazi Şehir Parkı’nda düzenlediği “Darbeye hayır, demokrasi hemen” buluşmasında konuştu: “Tarihi bir kırılmanın, tarihi bir eşiğin yaşandığı günlerden geçtik; toplum yaralı da olsa büyük bir badireyi atlattı”

Demirtaş, partisinin Sultangazi'deki Gazi Şehir Parkı'nda düzenlediği "Darbeye hayır, demokrasi hemen" buluşmasında
Demirtaş, partisinin Sultangazi’deki Gazi Şehir Parkı’nda düzenlediği “Darbeye hayır, demokrasi hemen” buluşmasında

Ayrıca Hükümete ve PKK’ye seslendiğini belirten Demirtaş, “Bugün eğer eşitliğe doğru, çözüme doğru giden adımlar atmak istiyorsak bu yolun yöntemi bellidir. Erdoğan’a çağrı yaptık, liderler zirvesi toplayabilirsin, siyasi partilerin hepsinin görüşlerini, önerilerini alabilirsin. Geçmişte yaşananlar, 15 Temmuz akşamına kadar yapılan hataları masaya yatıralım. Öfkeyi, kini, kamplaşmayı, kutuplaşmayı bir kenara bırakalım. Toplum bizden artık barış istiyor, İmralı’da tecrit, İmralı’da yasak uygulayacağına önce ailesinden ve avukatlarından başlayarak bir heyet gönderilebilir. Bu birçok şeyin önünü açacaktır. Konuşarak, yeniden çözüm sürecine dönerek birlikte yaşamanın olanaklarını değerlendirelim” dedi