Diken gazetesi yazarı Amberin Zaman, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın kendi kendisiyle röportaj yapmasını önerdi.

Amberin Zaman, Demirtaş’ın eksik kaldığını hissettiği konularda kendisine soru sorup yanıtlamasını rica ettiğini aktardı.

Selahattin Demirtaş telefon kullanırken (cezaevi odasında değil)

Demirtaş ise soruları düşünüp ardından kendisine göre cevapladı…

İşte Selahattin Demirtaş’ın Diken’de yer alan röportajının bir bölümü şöyle:

Seçim çalışmaları nasıl gidiyor, içerde ve dışarıda. Bir seçim tahmini yapar mısınız?

selahattin demirtaş

Dışarıdaki seçim çalışmaları bütün engellemelere, adaletsizliklere rağmen coşkuyla büyüyerek devam ediyor. Milyonlarca insan gönüllü bir çalışmayla kendi geleceğini belirliyor. İçerde imkanlar yok denecek düzeyde, ama küçük de olsa destek olmaya çalışıyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2’inci tura kalacak, HDP de barajı aşacak diye tahmin ediyorum. Ama HDP için risk ortadan kalkmış değil, daha çok çalışarak barajı mutlaka yıkacağız.

Darbe girişimiyle ilişkisi olmayan binlerce kamu görevlisi ve belediye çalışanı işten atıldı. Bunların içinde gerçekten darbeyle bağı olan kişiler olabilir. Sapla üzümü nasıl ayıracaksınız? Darbe girişimiyle ilgisi olmayanların haklarının iadesi için ne yapacaksınız?

Bu hususta şeffaf ve adil bir soruşturma yapılmalıdır. Darbeciler ve destekçileri mutlaka cezalandırılmalı, ama kurunun yanında yaşın da yanmamasına azami özen gösterilmelidir. Soruşturmalar konusunda daha net ilkeler belirlenirse, mağduriyetler kısa sürede giderilir.

Alevilerin sorunları için kapsamlı bir projeniz var mı?

Alevi toplumunun eşit yurttaşlığa dair netleşmiş talepleri zaten biliniyor. Tamamını anayasal ve yasal güvenceye bağlayacağız.

Çözüm sürecinin ilerlemesi için, süreçteki muhataplarınızla birlikte o dönemde yaptığınız çalışmalar, bugün size fezleke, dava olarak, kara propaganda olarak dönüyor. Bu duruma ne diyorsunuz?

Barış adına yaptığımız her şey ‘terör’ faaliyeti olarak yaftalandı ve dava olarak karşımıza çıktı. Trajik bir durumdur, ama bu sonuçlar ortaya çıktı diye barış arayışından vazgeçecek değiliz.

Erdoğan’ın geleceğini nasıl okuyorsunuz?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Siyasi bir başarı hikayesi yazma ihtimali tükenmiş ve devri kapanmıştır bence.

20 aydır cezaevindesiniz, hiç kendinizle tartışma fırsatı buldunuz mu? Selahattin Demirtaş’ı analiz edecek olsanız?

Selahattin Demirtaş, HDP’nin alabileceği oy oranını açıkladı

Cezaevi kendine dönme ve yüzleşme açısından iyi bir mekandır. Tabii ki geçmiş siyasi hayatımı yeniden masaya yatırma fırsatı da buldum. Hatalarımı ve eksiklerimi cesurca tartıştım kendimle. Bunların neler olduğunu bir gün daha doğru pratik uygulamalarla anlatma fırsatım olursa, daha iyi gösterebilirim. Ama tek bir suç dahi işlemediğimi biliyorum. Haklı ve güçlüyüm burada.

Hakkınızdaki yargı sürecinin nasıl sona ereceğini düşünüyorsunuz?

Adil bir yargılama olursa tamamından beraat ederim.

“Çıkıp da siyaseti bırakıyorum, cezaevinden çıkarsam gidip evimde oturacağım” derseniz beraat eder misiniz acaba?

selahattin demirtaş

Hayır, bunu asla demem, desem bile onursuzca olur. Onursuzca evimde oturmaktansa cezaevinde onurumla kalmayı tercih ederim.

Gün gelir de Erdoğan yargılanırsa ve bir şekilde avukatı olmanızı isterse kabul eder misiniz?

Recep Tayyip Erdoğan

Niçin yargılandığına bakarım. Düşüncesinden dolayı yargılanırsa savunurum. Ama haksız bir fiilden dolayı yargılanırsa savunmamayı tercih ederim.

[Via Diken/Amberin Zaman]