Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Selahattin Demirtaş, Davutoğlu’nun yargılanmasını istedi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ‘Davutoğlu’ya hain ve ihanetçi demedim. O bana dedi. Onun yargılanması gerekiyor’ cümlesini kurdu.

Demirtaş’ın “dokunulmazlıkların kaldırılmasının Anayasa’ya aykırılığının tespiti” talebi kabul edildi.

dihaber’de yer alan haberde, Selahattin Demirtaş’ın, Rusya ziyareti dönüşü 24 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmadan dolayı, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na “hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında açılan davanın duruşması, Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sponsorlu

Duruşmaya çok sayıda Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi ile HDP avukatları da katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmaya SEGBİS ile katılan Demirtaş savunma yaptı.

Demirtaş, Davutoğlu’nun yargılanmasını istedi

Demirtaş duruşmada şunları söyledi:

“Hain ve ihanetçi dememişim Davutoğlu’na. O bana dedi. Onun yargılanması gerekiyor. İlk olarak usule dair söyleyeceklerim var. Söz konusu iddianame yaptığım bir konuşmaya dairdir. İddianameye konu olan konuşmayı yaptığım zaman halen milletvekiliydim. Bir milletvekilinin yaptığı konuşma için soruşturma açılması için iki şartın oluşması gerekir. Birincisi dokunulmazlığı düzenleyen madde. İkincisi ise milletvekili sorumsuzluğu kapsamına giren bir konuşma olup olmadığına bakılması gerekir. İddia makamı soruşturmayı yürütürken her iki koşulunda gerçekleşip gerçekleşmediğini irdelemelidir. Milletvekili dokunulmazlığı kaldırılarak yargılanabilmeleri için ileriye dönük, yani dönem sonuna kadar kaldırılması gerekir. 26 Mayıs 2016’da parlamentoda belli dosyalar hakkında dokunulmazlığın kaldırıldığı değişiklikte dokunulmazlığın ne zamana kadar kaldırıldığı belirtilmemiştir.”

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Ardından mahkeme hakimi, dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeren Anayasa değişikliğinin Anayasa’ya aykırılık iddialarının incelenmesine karar vererek, duruşmayı 3 Mayıs’a erteledi. Duruşmanın ardından HDP üye ve yöneticileri ile İspanya Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı adliye önünde açıklama yaptı.