Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklandığı dosyalardan bir tanesinden yargılanmasına devam ediliyor.

Demirtaş’ın 15 aydır tutuklu bulunduğu dosyanın Sincan Cezaevi Kampusü’nde görülen duruşması 2. gününde. Duruşmaya yeni HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ve çok sayıda milletvekili ile yaklaşık 50 avukat katıldı.

Selahattin Demirtaş, HDP’nin alabileceği oy oranını açıkladı

Sözlerine duruşmaların kamuya açık yapılması gerektiğini vurgulayarak başlayan Demirtaş, “Dava basın üzerinden hazırlanıyor. Basına bu kadar güveniliyorsa, keşke duruşma canlı yayınlansa” cümlelerini kurdu.

Sponsorlu

Gazete DuvaR’dan Nergis Demirkaya’nın aktardığı bilgilere göre, Duruşmanın başında Mahkeme Başkanı Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Hakan Taş’ın duruşmayı izleme talebinde olduğunu belirtti. Daha önce aynı başvurunun reddedildiğine dikkat çeken Mahkeme Başkanı yeni bir karar almaya gerek olmadığını söyledi.

Açıklamanın ardından Demirtaş dün başlayan savunmasına bugün yeniden devam etti. Sözlerine duruşmaların kamuya açık yapılması gerektiğini belirterek başlayan Demirtaş, sınırlamaları eleştirdi.

Demirtaş, “Dava basın üzerinden hazırlanıyor. Basına bu kadar güveniliyorsa, keşke duruşma canlı yayınlansa. Beni suçlamaya gelince son derece aleni, duruşmaya gelince çok sayıda tedbir alınıyor. Kamudan, halktan uzaklaştırılmaya çalışılan bir dava süreci. İktidar yargılamayı kamuoyundan gizlemeye çalışıyor” ifadelerini kurdu.

Gözaltına alındıkları sürece dair eleştirilerde bulunan Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinde, 6 savcının talimatıyla eş zamanlı çok sayıda milletvekilinin evinin basılması için, “Bu ancak siyasi iradenin koordine edebileceği bir şey” dedi.

‘İSTEYEN İZLEYEBİLSE 500 BİN KİŞİ İZLER’

Duruşmayla ilgili katılım eleştirisini sürdüren Demirtaş’a mahkeme başkanı, “İsteyen herkes izleyebiliyor” dedi. Demirtaş, bu sözlere “İsteyen izleyebilse 500 bin kişi izler” cevabını verdi. Mahkeme başkanı “Gelen herkesi alıyoruz” diye tekrar etti, Demirtaş, “İsteyen herkes gelemiyor. İsteyen gelse sonuçta 50 kişilik koltuk ayrılmış durumda” dedi.

Gözaltına alındıkları sürece dair değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, gözaltına alındıkları gün Diyarbakır havalimanında bir uçağın cezaevine götürmek için beklediğini söyledi. Gözaltı devam ederken Silivri ve Kandıra cezaevlerinde yerlerin hazırlandığını söyleyen Demirtaş, kendisiyle ilgili belgenin üzerinde Kandıra Cezaevi yazdığını, gözünün önünde bunun üzerinin çizilerek Edirne Cezaevi yazıldığını anlattı.

‘ÇÖZÜM SÜRECİNİN GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİK’

Selahattin Demirtaş cezaevinde çekilen fotoğrafı

Çözüm sürecinin başarısı için birçok şey yaptıklarını belirten Demirtaş, “‘Bir gün çözüm süreci başarıyla sonuçlanacaksa madalyayı biri takacak. Başarısız olursa hesabını bizden soracaklar’ dedik. Çözüm sürecinde arabulucu olanlar ilk günah keçisi olur. Bu davanın bir yönü de budur. ‘Çözüm sürecinin başarısızlığının sorumlusu HDP ve Eş Başkanı Demirtaş’ algısı oluşturularak birçok fezleke böyle oluşturulmuştur” ifadelerini kullandı.

Yargılamanın sürdüğü en uzak cezaevi neredeyse oraya götürüldüklerini belirten Demirtaş, “Bizi gece yarısı evleri basıp alacak kadar yargının acelesi varsa, bir gün önce Meclis çıkışında alabilirlerdi ama yapmadı. O kadar acelesi var ki evi basıp alıyor. 1 gece nezarette tutuyor sonra savunma almak istiyor. Bir an önce huzura getirmek istiyor. Ama aynı yargı 1150 km ötedeki cezaevine götüren işleme sessiz kalıyor. Edirne Cezaevi’nde tutulurken bütün görüşmelerimiz hiçbir gerekçe göstermeden kayıt altına alındı” şeklinde konuştu.

[Via Gazete Duvar / Nergis Demirkaya]