Edirne Cezaevi’ne dik girdiğini ve dik çıkacağını belirten eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Benim arkadaşlarıma tavsiyemdir: Ben orada ölürsem tabutumu da dik çıkarsınlar, yatay çıkarmasınlar” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Avrupa Parlementosunda [Fotoğraf: ARŞİV-NRT]
Demirtaş, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerini belirleyecek olan biziz. Benim ölüm bile bazı yaşayanlardan daha iyi siyaset yapar” cümlelerini kurdu.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘terör örgütü yöneticiliği’ suçlamasıyla yargılandığı davanın 3. gün oturumunda savunmasına devam etti.

Sponsorlu
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş
via ft

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevi yerleşkesindeki salonda görülen duruşmaya Demirtaş, avukatları, bazı HDP milletvekilleri ile izleyiciler katıldı.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Demirtaş savunmasında şunları belirtti:

“Milletvekilleri terörle mücadele elemanı değildir. Siyasi partiler terörle mücadele enstrümanı değildir. Bir milletvekili olarak görevlerimden biri de, yakılıp yıkılan kentlerdeki sivillerin sesi soluğu olmaktır.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ BİZ BELİRLERİZ’

Başak Demirtaş ve Selahattin Demirtaş

Ben suçlamalara karşı savunma yapmak için gelmedim. Ben suçları teşhir etmek için geldim. Adalet beklentim yoktur, adil yargılanma yapılacağına inancım da yoktur.
Hakimler kararlarıyla konuşurlar, ara kararlarınıza bakılınca sizin de nasıl konuşacağınız belli.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini belirleyecek olan biziz. Benim ölüm bile bazı yaşayanlardan daha iyi siyaset yapar. O nedenle siyasi yasaklı olsak bile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini biz belirleriz.

‘DAVUTOĞLU SİYASETÇİ OLARAK TAM BİR FİYASKO’

Selahattin Demirtaş ve Ahmet Davutoğlu el sıkışırken [Foto: Al Jaazeera]
Öte yandan Gazete DuvaR’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Demirtaş, Edirne Cezaevi’ne dik girdiğini oradan da dik çıkacağını söyleyerek, “Arkadaşlarıma tavsiyemdir: Ben orada ölürsem tabutumu da dik çıkarsınlar, yatay çıkarmasınlar” cümlesini kurdu.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ilişkin açıklamalarda bulunan Demirtaş, Davutoğlu’nun başarısız bir kitap yazsa da önemli bir akademisyen olduğunu ama siyasetçi olarak tam bir fiyasko olduğunu ifade etti.

Demirtaş, “Bu olaylarda neden bu kadar aceleciydi, neden yargıyı beklemedi? 1 saatte tüm bu vakaları nasıl çözdü? Bunları açıklamalı” dedi.

Davutoğlu’nun çözüm sürecine asla inanmamış bir siyasetçi olduğunu belirten Demirtaş, “Davutoğlu, Neo-Osmanlıcı üst emperyal devlet örgütlenmesi kafasında kurmuş basiretsiz bir siyasetçidir. Kürt halkına eşit bir bakışı yoktur. Savaş rantçılığı yapmış, çözüm sürecinin bitirilmesine katkı yapmıştır” şeklinde konuştu.

[Via Cumhuriyet]