HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı’na hakaret davası bugün görülüyor.

Mahkemeye SEGBİS’le bağlanan HDP’li Demirtaş, “AİHM’nin verdiği kararla ortaya çıktı ki, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 18. maddesini ağır bir şekilde ihlal eden Türkiye yargısının en azından bir kısmı, AKP Genel Başkanı’nın ağır baskısı ve açık talimatları doğrultusunda yönlendiriliyor” şeklinde konuştu.

Demirtaş’ın, eş genel başkanlığı döneminde gittiği Rusya ziyaretinin ardından yaptığı açıklamalarla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret etmekle suçlandığı ve İstanbul Bakırköy Adliyesi’nde görülen davada bugün görüşen duruşmada hakim iddianameyi okudu. Daha sonra Demirtaş’ın savunmasına geçildi.

Sponsorlu

‘SÖYLEYECEK ÇOK ŞEYİM VAR’

Demirtaş savunmasında, “AİHM’nin verdiği kararla ortaya çıktı ki, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. maddesini ağır bir şekilde ihlal eden Türkiye yargısının en azından bir kısmı, AKP Genel Başkanı’nın ağır baskısı ve açık talimatları doğrultusunda yönlendiriliyor. Son derece barışçıl bir konuşmamız üzerine ben ve Sırrı Süreyya Önder’e verilen ağır cezanın dün onanması da, açık bir şekilde AKP Genel Başkanı’nın ‘karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz’ söyleminden sonra verilmiş siyasi bir karardır. AKP Genel Başkanı’nın söylediklerine karşı, mahkemelerde söyleyecek daha çok şeyim var. 50’ye yakın davam daha devam ediyor. Allah’tan başka kimseden korkumuz yoktur, yargılanmaktan da korkmuyoruz. Bu dosyanın birleştirilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.