15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kritik günler ve saatlerden geçiyoruz. Şu anda darbe tümüyle önlenebilmiş değil. Başka klikler de darbe için harekete geçebilir” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Öcalan’ın, “Süreç biterse darbe mekaniği devreye girer ve Erdoğan’ı Mısır’daki Mursi konumuna getirir” dediğini hatırlattı.selahattin demirtaş2-min (1)

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

“Ordu, hükümeti devirmek veya parlamentonun yetkilerine el koymak için meclisi bombalayacak kadar askeri hareketliliğe girişti. Bunun ordu eliyle, silah zoruyla yapılması, açık bir biçimde darbe olarak tanımlamayı gerektirir. Başka bir şekilde tanımlanırsa, üzerine gitmek de zor olur.”

“Yaptığımız açıklamalarda hem AK Parti darbe anlayışına hem de ordu içinde gelişen darbeci gruba karşı demokrasi cephesini işaret ettik. Alternatif orasıdır. Çünkü bundan sonraki gelişmeler, ülkenin kaderini belirleyecektir. AK Parti kökten gidecek demokrasi güçleri iktidarı ele geçirecek ya da gerçekten AK Parti, bu ordu darbesi girişimini de fırsata çevirip kendi darbesini kurumsallaştırarak kalıcı hale getirecektir.” ifadelerini kullandı.