İstifa kararı alan Başbakan Ahmet Davutoğlu görevinden ayrılmadan önce veda ziyaretlerine başladı. İlk olarak Genelkurmay Başkanlığı’na giden Davutoğlu, “Kritik ilçelerdeki operasyon kararlarında hep beraber omuz omuza çalıştık” dedi.

Başbakan, saat 11.15’te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

Davutoğlu: Omuz omuza çalıştık
Davutoğlu: Omuz omuza çalıştık

Ahmet Davutoğlu kısa zaman önce AK Parti Genel Başkanlığından ve Başbakanlıktan istifa edeceğine yönelik sinyaller vermişti. Twitter üzerinde Pelikan Bildirisi adlı hesaptan yapılan paylaşımlardan sonra gelen istifa haberleri Türkiye’nin gündemini bir anda değiştirdi.

Sponsorlu

Başbakan, Genelkurmay Başkanlığında yaptığı konuşmada görev süresi boyunca kendilerine destek veren şuan ki Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a ve bir önceki Genelkurmay Başkanı Nejdet Özel’e teşekkür etti.

İstifanın ne zaman gerçekleşeceği henüz bilinmezken AK Parti’nin 22 Mayıs günü olağanüstü kongre yapması bekleniyor.

CUMHURBASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN, EYUP BELEDIYESI HIZMET BINASI VE TOPLU ACILIS TORENINDE KONUSTU. (ISTANBUL-DHA)
CUMHURBASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN, EYUP BELEDIYESI HIZMET BINASI VE TOPLU ACILIS TORENINDE KONUSTU. (ISTANBUL-DHA)

Kongre öncesi kulislerden gelen bilgilere göre yeni Başbakanın kim olacağı henüz bilinmiyor fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanacak Başbakan kısa zamanda belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Başbakan’ın kararına ilk tepkisi, “Hayırlı olsun!” olmuştu.

Öte yandan Pelikan Bildirisi adlı hesaptan yapılan paylaşımlara göre Başbakan’ın eski AK Partililer ile bir araya gelerek güç topladığı belirtildi. Bu konuyla ilgili daha önce yazdığımız haberi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.