Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar’da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kara Komutanlığı’nı ziyaret etti. Davutoğlu burda bir açıklama da yaptı.

Davutoğlu: Türkiye her zama mültecilere kapılarını açık tutacaktır

Katar’da diplomatik temaslarda bulunan Başbakan Davutoğlu, Katar Üniversitesinde, “Türkiye-Katar İşbirliği ve Daha Geniş Ufuklar” konulu bir konuşma yaptı. Başbakan konuşmasında, “Bir çok millet mültecilere kapılarını kapattı ama Türkiye hiçbir zaman kapılarını kapatmayacak biz her zaman kapılarımızı onlar için açık tutacağız. Bizim kapılarımız her zaman onlara açık. Çünkü bizim kalplerimiz onlara açıktır. Onlar bizim evlerimize girmeden kalplerimize girdi. Bugün bize lazım olan bu yaklaşımdır” dedi.

Davutoğlu askerlerle
Başbakan askerlerle
Türkiye’de bugün neredeyse yaklaşık 3 milyon mültecinin bulunduğunu söyleyen Başbakan, Suriyelilerin 3’de birinin bugün komşu ülkelerde mülteci durumunda kaldığını ve Türkiye’de doğmuş 152 bin Suriyeli bebeğin olduğunu belirtti.
Türkiye ile Katar arasında son dönemlerde artan stratejik iş birliğini tamamlayıcı mahiyette bir özel alanın da savunma sanayi olduğuna belirten AhmetDavutoğlu, bu alanda birçok şirketin Katarlı muhataplarla görüşmelerde bulunduğunu belirtti.
Turizm açısından da iki ülke arasındaki ilişkilerini değerlendiren Başbakan, Türkiye’nin 36 bin Katarlı misafiri olduğunu kaydetti.

 

Sponsorlu