Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rıza Sarraf’la 17/25 Aralık’tan önce ya da sonra, doğrudan veya dolaylı hiçbir teması olmadığını belirtti.

Ahmet Davutoğlu, resmi Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda kendisine sık sık sorulan ve akıllara gelen ‘Davutoğlu, Sarraf’la görüşmüş müydü?’ sorusuna yanıt vermeye çalıştı.

Davutoğlu, ABD’deki davada itirafçı olan Rıza Sarraf’ın başbakan olduğu dönemde kendisinden koruma istediği iddialarını yazılı bir açıklama yaparak yalanladı. Davutoğlu’nun basın ofisinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Temelsiz ve maksatlı bir iddia, bazı siyasilere de dayanarak basın organlarında gündeme getirilmiştir. Sayın Davutoğlu’nu tanıyanlarca asla ciddiye alınmayacak bu hayal ürünü senaryoların art niyetli kişilerce istismar edilmeye devam edilmesi üzerine kamuoyuna açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Sponsorlu

Amerika’da bir davada sanık iken tanık olarak ifade veren şahsın herhangi bir güvence talebi Sayın Davutoğlu döneminde Başbakanlığa intikal etmemiş, kendisinden böyle bir talepte bulunulmamıştır.

Ayrıca Sayın Davutoğlu’nun anılan şahısla 17/25 Aralık’tan önce de sonra da, doğrudan ya da dolaylı hiç bir teması, görüşmesi, iletişimi gerçekleşmemiştir.

Türkiye’yi daha önce farklı süreçlerle hedef alanların mevcut davayı da ülkemiz aleyhine kullanmak, milli iradeyi operasyonel amaçlarla tahakküm altına almak niyetlerine karşı uyanık olmak herkesin ortak vazifesidir.

Sayın Davutoğlu’nun 17/25 Aralık’taki darbe girişimine karşı tavrı da, bu konulardaki ilkesel tutumu da dün nasılsa bugün de öyledir ve aziz milletimizin malumudur. Daha önce hain FETÖ’nün itibar suikastlarının ve kumpaslarının sonuçları ortada iken aynı yöntemlerle siyasi, ekonomik operasyonlar yapılması FETÖ’cülüğün başka bir türüdür ve bu operasyonlara karşı herkesin dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir.”

Davutoğlu’ndan Sarraf yorumu: Rüşvet alan cezalandırılsın!

Geçtiğimiz günlerde Konyalılar Federasyonu tarafından Buca Atlı Spor Kulübünde tertip edilen 2. Konya Hemşehri Buluşması’na katılan Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Rıza Sarraf ile ilgili açıklama yapmıştı.

İzmir’de konuşan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “ABD’de o mahkemede sunulan belgelerin 17-25 Aralık ile irtibatı dolayısıyla bizim açımızdan hükmü yoktur” diyerek, rüşvet alan, haksız kazanç sağlayanlardan hesap sorulması gerektiğini belirtmişti.

[Via Facebook]