Darbe girişiminin ikinci dalgasının dün Malatya Erhaç’taki sivil itfaiye ve arama kurtarma ekiplerinin araçlarını piste sokarak engellediği ortaya çıktı. Yetkililer tarafından darbe girişiminin ikinci dalgası olarak değerlendirilen planın ayrıntılarında şok eden detaylar ortaya çıktı.

Nakliye uçağı
Nakliye uçağı

Doğan Haber Ajansında yer alan habere göre, 15 Temmuz gecesi Kayseri 12’nci Hava Ana Üs Ulaştırma Komutanlığı’ndan izinsiz kalkan 8 askeri nakliye uçağı sabahın erken saatlerinde Malatya 7’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na indi. İki Airbus A400M ve 6 adet C-130 askeri nakliye uçaklarında bulunan 39 yüksek rütbeli subay ve silahçı astsubayları Malatya’daki üs komutanlığındaki F-4E 2020 savaş uçaklarına füze yükleyerek darbe girişiminin ikinci dalgasını başlatacaktı.

İZİNSİZ KALKIŞLARIN YAPILMASINI ENGELLEDİLER

Malatya Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, 8 askeri nakliye uçağının izinsiz olarak Malatya Erhaç’a indiğini tespit ettikten sonra Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Ekibine ait araçları piste çıkararak izinsiz herhangi bir kalkışın yapılmasını önledi.

Sponsorlu
darbeci subaylarSAVAŞ UÇAKLARININ MOTORLARINI ÇALIŞTIRDILAR

Bu sırada darbe girişiminin ikinci dalgasını gerçekleştirmek üzere harekete geçen darbeci subaylar savaş uçaklarının motorlarını çalıştırdılar. Darbeci askerler havalanmak üzere piste geldiğinde yolun kapalı olduğunu gördüler. Bundan sonra havalanamayacağını anlayan subayların silah zoruyla araçlara müdahale etmek istediler. Buna rağmen tüm araçlar piste yan şekilde yerleştirildi.

İncirlik-Üssü askeri savaş uçakları2 SAAT DİRENDİLER

Savaş uçaklarından inen darbeci subaylar geldikleri nakliye uçaklarına doğru hareket ettiler. Bu anda üsse polis ve askerler geldi. Yaklaşık iki saatlik bir direnmenin ardından darbeci subaylar teslim oldu.

araçAKINCI ÜSSÜNÜN PİSTİNE BOMBA ATILDI

Darbe girişiminin ikinci dalga operasyonlarının ana merkezi olduğu iddia edilen Ankara Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nın pisti, dün saat 11.00 civarında havadan vurulmuştu. Eskişehir’den kalkan savaş uçakları, Akıncı pistinde darbecilerin kontrolünde bulunan F-16’ların yeniden havalanmaması için piste 12 bomba attığı belirtildi.

İKİNCİ DALGAYI GERÇEKLEŞTİRMEDEN YAKALANDILAR
Darbeci subaylar savaş uçakları ile gerçekleştirmek istedikleri ikinci dalgayı gerçekleştirmeden polis ve askerler tarafından yakalanarak gözaltına alındılar.