Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 15 Temmuz darbe girişimi gecesiyle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. İddianın merkezinde Kobani sınırı var.

Gazetecilerle sohbeti sırasında Bakan Çelik’in kullandığı bazı cümleler kafalarda soru işareti yarattı. Çelik çok ayrıntı vermeyeceğini belirterek, “O gece Kobani’de kimler hazırlık yaptı? Kimler Türkiye’ye geçiş yapacaktı? Nereleri işgal edeceklerdi, nasıl bir kaos yaşatacaklardı? Kıbrıs’ta kimler dirsek teması yaptı” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik

Bakan Çelik özetle şunları söyledi:

Sponsorlu

Sınırda Hareketlilik Yaşandı İddiası

“Darbecilerin dertleri 15 Temmuz’da Türkiye’de kaos oluşturmaktı. Bazı açıklamalar bekliyoruz. 15 Temmuz gecesi Kobani’de ne hazırlık yapıldı? Müttefikler açıklasın. O gece Kobani’den kimler Türkiye’ye gireceklerdi? Neler yapacaklardı, nereleri işgal edeceklerdi, nasıl bir kaos yaşatacaklardı? Kaç milyon vatandaşımızın hayatına sebep olacaklardı? Seçim bölgemden aldığım bilgilerden söz ediyorum.”

Kobani sınırından bir resim Fotoğraf: ARŞİV
Kobani sınırından bir resim
Fotoğraf: ARŞİV

Türkiye’ye Sızıntı Yapılacaktı İddiası

“Bölgedeki yetkililer, karşı tarafta, aynı saatlerde, silahlı bazı hazırlıklar yapıldığını biliyor. Başarılı olması halinde Türkiye’ye sızılacağına dair bilgiler var. Bölgeye gittiğimizde bize de anlattılar. Ne yapacaklardı, gelip bölgeyi işgal mı edeceklerdi? Baskı aracı mı olacaktı? Bölge de bir şeyler mi ilan edeceklerdi?”