Dame Edna’yı yaratan Avustralyalı komedyen Barry Humphries, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Avustralyalı komedyen Barry Humphreys, 1950’lerde bir banliyö hicvi olarak başlayan ve İngiliz kraliyet ailesi için performans sergileyen evrensel bir bling ve anarşi tanrıçası haline gelen pembe saçlı, kedi gözlüğü kadın Edna Everage’ı yarattı ve somutlaştırdı. ve Broadway sahneleri, 89 yaşında bir Sidney hastanesinde öldü.

Associated Press’in bildirdiğine göre, ölüm 22 Nisan’da hastane tarafından doğrulandı, ancak hemen başka bir ayrıntı verilmedi. Bay. Humphries, kalça ameliyatı sonrası komplikasyonlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Dame Edna’nın kişiliği o kadar eksiksizdir ki, karakter yaratıcısından daha iyi bilinir. Edna’nın dünyası, ölü kocası Sir Norman Everage’ın ve “haydut bir koala” tarafından alınıp rahibeye dönüşen bir bebeğin anılarını içeren, kendi eksiksiz arka planıyla -yayınlanmış bir “otobiyografi”yle- gelişti. Tabii ki, hepsi uyduruldu.

Ama bakın, Bay Humphreys değil, Bay Humphreys değil, zeki, sıkıcı ve biraz kalitesiz Dame Edna, “Merhaba, keseli sıçanlar!” Ayrıca onu imza selamlarıyla karşılamak için toplandılar.

Karakter, 1980’lerin sonlarında, Edna Chuck olarak bilinen bir aktörün Charlton Heston gibi konuklarla dalga geçip alay ettiği “The Dame Edna Experience” tarafından Amerikalı izleyiciler tarafından ünlendi.

Komedyen Robin Williams, “Dame Edna’s Hollywood” (1991-1993) adlı başka bir gösteride, “sürekli değişen bir kabus” dediği şeyin iki dakikasında büyük bir grubun “Act Naturally” şarkısında dans etti. Ringo Starr’ın kaleminden.

1999’da Dame Edna, Tony Ödülü’ne giden yolda herkesi ve her şeyi büktüğü “Dame Edna: The Royal Tour” adlı gösterisiyle Broadway’deki Booth Theatre’da çıkış yaptı. The Washington Post’ta eleştirmen Richard Lermer, “Gösteri o kadar komik ki bir arkadaşın astımını anlatıyor (“Beni Boğuttu”),” diye yazdı.

Dame Edna, Melbourne’daki 2006 Commonwealth Games’in kapanış törenlerinde bir video bağlantısında bir şarkı söyleyerek göründü ve 1.000 “Commonwealth Dames”, Edna’nın imzası olan glayöl veya onun deyimiyle “Gladys” çiçeğini tuttu.

READ  'Varisu' serisi son giriş: noktalı çizgi

Dame Edna o kadar dikkat kesilmişti ki Mr. Humphreys’in kendisi kurulduğunda meydana gelen bir olay. Avustralya’nın “60 Dakika” muhabiri Mr. Humphreys ne zaman bitirdiğini ve Dame Edna’nın ne zaman başladığını bilmek istedi.

“Dame Edna ne zaman Dame Edna olur?” O sordu. “O koyduğunda…”

“Gözlükleri takın,” Bay. Humphries içini kesti.

“Cam,” bay. Humphries dedi. “Gözlükler karakter yaratır.”

Belki de sadece Elton John gözlüklerle daha iri ve daha cesurdu. Dame Edna ise farklı tarzlarla oynamadı. Yüksek voltajlı bir süngerde her zaman kedi gözü vardır.

Bu fikir, 1920’lerde kanatları elmas kaplı el yapımı gözlük çerçeveleriyle tanınan Avustralyalı sessiz sinema oyuncusu Stephanie Teste’den ilham aldı. 1960’larda Dame Edna, Melbourne’lu bir ev hanımını ve Mr. Bu gözlükler, Humphreys’in tanımladığı şekliyle “santéuse swami-monstre sacre” haline gelen şeyin bir parçası haline geldi.

Bay. Humphreys toplum içinde asla gözlük takmazdı.

Bu büyüyen bir hikaye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir