Daha yüksek sıcaklıklar doğuya doğru hareket ettikçe, kalıcı sıcak hava dalgası güneybatıyı boğmaya devam ediyor.

Rhonda Churchill/AFP/Getty Images

Cuma günü Las Vegas’ta fotoğraflanmayı bekleyen bir adam kendini güneşten koruyor.CNN

Güneybatıda bir hafta süren sıcak hava dalgası devam edip yoğunlaşırken, Cumartesi günü 85 milyondan fazla insan sıcak uyarısı altındaydı.

Önümüzdeki hafta başlarında güneyde sıcaklık artacak.

“Gündüz sıcaklıkları tipik olarak normalin 10-20F üzerinde olacak, bu da Kuzeybatı iç kesimlerde yüzyıla yakın gündüz sıcaklıklarına, orta ve güney Kaliforniya’da 100-110F ve güney Kaliforniya, güney Nevada ve Arizona’nın yüksek çöllerinde 115-120F+’ya eşdeğer olacaktır. ,” buna göre Meteoroloji Merkezi.

Batı ve Güney’de Pazartesi gününe kadar 100’ün üzerindeki sıcaklıklar mümkündür.

Death Valley, California zirveye çıkabilir Pazar günü 130 derece. 110 yılı aşkın tarihte sadece beş kez oldu

Anka kuşu sıcaklığı 110 dereceye ulaşıldı Ardışık günlerde, en az Çarşamba’ya kadar.

Bu arada, güney-orta Amerika Birleşik Devletleri ve güney Florida’da boğucu koşullar devam edecek. 90’lardaki gündüz yüksekleri ve 100’lerdeki baskıcı nem seviyeleri, her öğleden sonra 105-110F’lik sık ısı endekslerine izin verecektir.

Teksas’tan Alabama’ya kadar bir ısı tavsiyesi yürürlüktedir, ancak Georgia veya Florida’nın çoğunda geçerli değildir. Cumartesi günü Houston’da en yüksek sıcaklığın 100 derece olması bekleniyor. New Orleans ve Jackson, Mississippi’de 96’ya ulaşabilir. Atlanta’nın yalnızca nispeten hafif bir 92’ye ulaşması bekleniyor.

Ve Kanada’dan gelen orman yangını dumanı, hafta sonu Kuzey Ovaları ve Orta Batı’ya ve önümüzdeki haftanın başlarına taşınacak.

Güney Batı bölgesinde artan talep nedeniyle elektrik kesintileriyle ilgili endişeler dile getirildi. Phoenix’teki Sacramento (Calif.) Hayvanat Bahçesi ve Çöl Botanik Bahçesi gibi bazı mekanlar etkinlikleri erken kapatmayı veya iptal etmeyi planlıyor.

Arizona ve Teksas bölgelerine art arda 30 günden fazla tehlikeli sıcaklık uyarısı verildi. uzun süreli ısı dalgası Haziran ortasından itibaren batı ve güney bölgelerine yerleşmiştir.

Phoenix bölgesindeki sıcaklıklar Pazartesi gününden bu yana 90’ın altına düşmedi ve bu, kliması olmayanlar için gece boyunca vücutlarını serinletip iyileşemeyenler için tehlikeli.

Teksas’ta El Paso, 100 derecenin üzerinde art arda 28 gün yaşadıktan sonra Perşembe günü kendi yüksek sıcaklık rekorunu kırdı. Meteoroloji tweet attı.

El Paso’nun önümüzdeki hafta ortasına kadar en az 103 dereceyi görmesi ve galibiyet serisini 30 günden fazla uzatması bekleniyor.

Matt York/AP

Cuma günü Phoenix’te bir adam, sıcaklığın sürekli olarak 110 dereceyi aşmasının ardından buğular altında serinledi.

Başka yerlerde, doğu Teksas’ın çoğu Perşembe günü 110 ila 115 derecelik sıcaklık endeksleri gördü – birleşik nem ve sıcaklık.

Sıcaklıklar, Austin ve Del Rio’da 107 dahil olmak üzere Perşembe günü eyaletin büyük bölümünde 100 ila 108 arasında değişiyordu. Kuzey Teksas şehri Wichita Falls, 118 dereceye kadar ısı endeksi ile 110 derecelik günlük rekoru kırdı.

İklim krizi sıcaklıkları daha da yükseltmeye devam ederken, bilim adamları 2023 yılına kadar Dünya’yı etkileme ihtimalinin arttığı konusunda uyardılar. Kayıtlardaki en sıcak yıl.

Brandon Bell/Getty Images

Şehir, Cuma günü Phoenix’teki evsizler için su şişeleri düzenleyerek ateşlenmeye devam ediyor. ben

Isı, seller, kasırgalar veya aşırı soğuklar da dahil olmak üzere diğer tüm aşırı hava koşullarından daha fazla Amerikalıyı öldürür. Ulusal Hava Servisi verileri.

Dünyanın dört bir yanındaki topluluklar, bir Teksas eyaleti de dahil olmak üzere bu aşırı sıcaklıkların yıkımını şimdiden hissediyor. Isıya bağlı en az 11 ölüm Geçen ayki sıcak hava dalgası sırasında. Meksika’da, en az 112 kişi Mart ayından beri aşırı sıcaktan öldüler.

Vücutlarımız sıcaklıklarını düzenlemeye çalışırken, aşırı ısı vücudun soğumasını zorlaştırabilir ve aşırı nem bu mücadeleyi daha da kötüleştirebilir.

Vücut kendini soğutamadığında, sıcak bitkinliği veya sıcak çarpması gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar gelişebilir.

Isıya maruz kalma riskleri özellikle evsizler, dışarıda çalışanlar, düşük gelirli aileler, renkli topluluklar ve yaşlılar için yüksektir.

Sıcak havalarda güvende kalmak için, Uzmanlar tavsiye ediyor Sulu kalın, kalacak serin veya klimalı bir yer bulun ve özellikle günün en sıcak saatlerinde açık hava aktivitelerinden kaçının.

İnsanlar ayrıca sıcak bitkinliği veya hafif baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı veya kafa karışıklığı gibi diğer hastalıkların semptomlarını da izlemelidir.

READ  Ohio treninin raydan çıkmasıyla ilgili NTSB soruşturması, aşırı ısınmış bir tekerlek yatağına işaret ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir