Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Kabinesi ilk toplantısını yaptı.

16.00’da başlayan yeni sistemin ilk kabine toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü.

Toplantı ardından Hükümet Sözcüsü İbrahim Kalın kameraların karşısına geçerek yaptığı açıklamada OHAL ile ilgili olarak, “Çok olağanüstü bir tehditle karşılaşmamız durumunda OHAL mekanizması tekrar hayata geçirilebilir. Ama şu an itibariyle OHAL’in sona erdirilmesi ve mevcut yasalar çerçevesinde terörle mücadelenin sürmesi öngürülüyor” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

İşte İbrahim Kalın’ın konuşmasından satır başları:

EKONOMİ

“Yeni kabinenin toplantısıyla ilgili tabi önemli konu başlıklarından bir tanesi ekonomiydi. Özellikle bu konuyu paylaşmak istiyorum. Ekonomi politikalarında yeni dönem için öncelikli konuların tespit edilmesi toplantının önemli başlıklarından bir tanesiydi.

Özellikle bütçe disiplininin sağlanması, reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bununla ilgili daha detaylı çalışmalar yapılıyor. Özellikle ihracat odaklı büyüme noktasında yeni hazırlıklar yapılıyor. Orta vadeli program önümüzdeki hafta hazırlanıp, cumhurbaşkanımıza arz edilecek ve kamuoyuyla paylaşılacak.

Türkiye ekonomisinin son 16 yılda gösterdiği performansı, canlılığı devam ettirecek adımları da tüm ilgili kurumlarımızın eşgüdümüyle devam edecektir.

OHAL’İN KALDIRILMASI

OHAL meselesinde gelince 18 Temmuz gecesi, mevcut OHAL’in süresi sona eriyor. Bunun uzatılmaması yönünde cumhurbaşkanımızın bir beyanı olmuştu. OHAL kalktıktan sonra da mevcut kanunlar içerisinde bu mücadele devam edecek. Çok olağanüstü bir tehditle karşılaşmamız durumunda OHAL mekanizması tekrar hayata geçirilebilir. Ama şu an itibariyle 18 Temmuz’da OHAL’in sona erdirilmesi ve mevcut yasalar çerçevesinde terörle mücadelenin sürmesi ön görülüyor.”