“Cumhurbaşkanımız Ahmet Kaya’yı hep çok sevmiştir, hep hayırla yad eder” bu sözlerCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a ait.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ahmet Kaya’nın Paris’te bulunan mezarını ziyaret etti.

Kaya’nın Pere-Lachaise’de bulunan mezarına çiçek bırakarak dua eden İbrahim Kalın’a ziyareti sırasında Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa da eşlik etti.

Ahmet Kaya

Ölüm yıldönümünde Ahmet Kaya’yı mezarının başında rahmetle ve minnetle yad ettiğini ifade eden Kalın, Ahmet Kaya’nın, Anadolu topraklarının yetiştirdiği, yüreği büyük, gönlü zengin, yetenekli bir sanatçı olduğunu belirtti.

Sponsorlu

Kalın, şunları söyledi: “Tabii burada hüzünlü bir gurbet hikayesi var. Zira ülkesini, vatanını, toprağını, o toprağının taşını, suyunu, güneşini, rüzgarını bu kadar seven bir insanın ahir ömründe yurt dışında vefat etmesi aslında çok hazin bir hikaye.”

Türkçedeki gurbet kelimesi ile gariban kelimesinin aynı kökten geldiğini söyleyen  Kalın, şunları sözlerine ekledi: “Gurbette olmak garibanlıktır. Aslında bu dünyada olmak da gurbette olmak gibi bir şeydir ama Ahmet Kaya’nın yaşadığı ‘gurbette gurbet’ gibi bir şey oldu. Tabii unutulup gitmek, terk edilip gitmek Ahmet Kaya’ya yakışan bir tutum değildi. O hep ülkesinin güzellikleri için mücadele etmiş, kavga vermiş bir insandı. O yüzden ömrü boyunca ‘acılara tutunarak yaşamayı’ öğrendi. ‘Saçlarına yıldız düşmüş, koparma anne’ dediğinde o aslında bütün anaların yüreğinde taht kuran bir evladı ifade ediyordu, onun duygularını ifade ediyordu.”

Ahmet Kaya’nın sazıyla, sözüyle, şiiriyle her zaman hakkın, haklının yanında olduğunu vurgulayan Kalın, sözlerine şöyle devam etti: “Yeri geldi bu ülkenin namuslu solcularını, sağcılarını savundu. Yeri geldi 28 Şubat’ta başörtüsü mağduru olan bayan kardeşlerimizi savundu. Yeri geldi, yine 28 Şubat sürecinde bir şiir okuduğu için hapse mahkum edilen Cumhurbaşkanımızı Pınarhisar’a uğurlayan o kutlu topluluk içerisinde yer aldı.”

Ahmet Kaya’nın müziğin evrensel dilini kullanarak aslında eserlerinde, yorumlarında, bestelerinde Türkiye’nin hikayesini anlattığını belirten Kalın, şunları söyledi: “O yüzden de insanımızın kalbinde bir taht kurdu. Fikri görüşü ne olursa olsun, kentli olsun, köylü olsun, genç olsun, yaşlı olsun, bu nimete vasıl olmak diyeyim, her sanatçının arzu ettiği, ama herkesin belki ulaşamadığı aslında büyük bir makamdır. Ahmet Kaya’yı bu yönüyle de tekrar rahmetle andığımızı yad ettiğimizi ben ifade etmek istiyorum.”