Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’yle İstanbul’da biraraya geldi.

İki liderin Mabeyn Köşkü’nde basına kapalı yapılan görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

Fransa’dan saat 15.30’da özel uçağıyla ve beraberindeki heyetle birlikte Atatürk Havalimanına inen Barzani’yi Dışişleri Bakanlığından yetkililer karşıladı.

Yaklaşık bir saat Devlet Konukevinde kalan Mesut Barzani, daha sonra Erdoğan ile görüşmek için Mabeyn Köşk’üne gitmek üzere havalimanından ayrıldı.

Sponsorlu

Rudaw’a konuşan Barzani, Erdoğan’la yaptığı görüşmenin ‘olumlu’ geçtiğini söyleyerek, “Her şeyi konuştuk” cümlesini kullandı.

Bu arada Devlet Konukevi’nin önündeki bayrak direklerinde Türk ve Irak bayraklarını sıra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağının da dalgalandığı görüldü.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’ye gelişi öncesi, Atatürk Havalimanı’na ilk kez Federal Kürdistan bayrağı asıldı.

Barzani, 27 Şubat Pazartesi günü de Başbakan Binali Yıldırım ile Ankara’da görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Yıldırım-Barzani görüşmesinde, IKBY ile ilişkiler başta güvenlik olmak üzere ekonomi de tüm yönleriyle ele alındı.

Görüşmenin devam ettiği sıralarda Başika’da askeri hareketlilik yaşandığı aktarıldı.