Cumartesi Anneleri’nin bugün 700. kez gerçekleştireceği oturma eylemi kaymakamlık tarafından yasaklandı. Aileler ise oturma eyleminde kararlı.

Cumartesi Anneleri’nin kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve kaybedenlerin bulunarak yargılanması için başlattıkları oturma eyleminin bu hafta 700’üncüsü düzenlenecek oturma eylemi için hafta boyunca çağrılar yapılırken kaymakamlığın bu haftaki eylemi yasakladığı aktarıldı.

Yasaklama kararı Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından duyuruldu.

Sponsorlu

Cumartesi Annelere yasaklama kararına rağmen oturma eylemini yapacaklarını da vurguladı: “Emniyet görevlileri kaymakamlığın 700. hafta oturmamızı yasakladığını bildirdi. Biz, her durumda 699 hafta bu meydanda oturduk. Bu hafta da oturacağız.”

GÖZALTILAR VAR!

Oturma eylemi için bir araya gelen çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların sayısı henüz netleşmemekle birlikte; Cumartesi İnsanlarından Maside Ocak ve Besna Tosun, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Leman Yurtseverde, Faruk Eren, Gamze Elvan’da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi.

‘Beni Bul Anne’

Ahmet Kaya’nın 23 yıl önce Cumartesi Anneleri için yaptığı ‘Beni Bul Anne’ parçasını Ceylan Ertem ve Kayıp yakınları Cumartesi Annelerinin 700. haftası için Ahmet Kaya ile birlikte söyledi.

[Via Twitter, GazeteDuvar, Özgürüz]