Cumartesi Anneleri’nin 700. oturma eylemine yönelik İstanbul’daki sert polis müdahelesine ilişkin, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yapıldı.

23 yıldır, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü buluşması Soylu’nun talimatıyla yasaklanmış, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

700’üncü oturma eylemine yönelik gazlı, plastik mermili saldırı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun suçlamaları hakkında açıklama yapan Cumartesi Anneleri, iradelerini ve cesaretlerini haklılıklarından aldıklarını belirterek, “Biz adalet, hak, hukuk istiyoruz” dedi.

Gözaltında kaybedilen evlatları için adalet beklentilerini tekrarlayan Cumartesi Anneleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına da tepki gösterdi.

Cumartesi Anneleri, ‘Kayıpların akıbeti açıklansın, fail ve sorumluları yargılansın’ talebiyle düzenlenen eylemin 700. haftasında yaşananları aktarmak amacıyla bugün İHD’de biraraya geldi.

Ortak basın açıklamasının ardından söz alan, 32 yıldır kayıp olan Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır “Biz kimsenin himayesi altında hareket etmiyoruz. Biz irademizi ve cesaretimizi haklılığımızdan alıyoruz. Bu yüzden bizleri meydanlardan gönderemeyeceksiniz” dedi.

‘HANGİ İSTİSMARDAN BAHSEDİYORSUNUZ?’

Via: Vedat Arık / Cumhuriyet

Toplantıda konuşan diğer kayıp yakınları ise şunları söyledi:

“Bizim ne topumuz, ne tüfeğimiz, ne silahımız var. Bizim sözümüz var, bizim devletten alacağımız var. Biz adalet istedik; hak, hukuk istedik. Cumartesi Anneleri’ne ‘anneliği istismar ediyorlar’ diyorlar. Emine anne Hasan Ocak’ı çukurdan çıkardı, Hayrettin Eren’in 5 tanığı var. Hangi istismardan bahsediyorsunuz? Bizi sizin gazınız, topunuz, tüfeğiniz susturamaz.

Biz Cumartesi İnsanları olarak keyfimizden Galatasaray Meydanı’nda oturmuyoruz. Bizim orada oturmamıza sebep olan devlettir. 700. haftada yasal haklar çiğnendi, yasa yok artık. Meydana bize desteğe gelen kitlenin ısrarı bizleri çok umutlandırdı. Siz yargılandığınız zaman biz kendimiz o meydandan kalkarız, siz bizi kaldıramazsınız.”

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Cumartesi Anneleri’ne “paçoz” yakıştırmasında bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Asıl paçoz olan sizin pespaye politikalarınızdır. Diyorsunuz ki ‘sizin ağababalarınıza boyun eğmedik’, bizlerde senin Tansu Çiller, Mehmet Ağar gibi ağababalarına boyun eğmedik, sana mı boyun eğeceğiz. Biz, anaların yanındayız, pespaye ve paçoz şiddetinizle onların kayıplarını arama mücadelesini geriletmenize izin vermeyeceğiz” şeklinde karşılık verdi.

‘HER CUMARTESİ GALATASARAY’DAYIZ’

700 haftadır Galatasaray Meydanı’nda barışçıl bir şekilde toplanan Cumartesi Anneleri’ne gaz, tazyikli su ve plastik mermiyle saldırmanın hiçbir izahının olamayacağını belirten Toğrul, “Dün cennetin anaların ayağı altında olduğunu söyleyenler, bugün annelere saldırıyor. Bu ülkedeki 17 bin faili meçhulün izini süren anaların çığlığını duymazdan gelemezsiniz. Sizin sorumluluğunuz aslında faili bilinen bu cinayetlerin sorumlularını adalet önüne çıkarmaktır. Er ya da geç, 17 bin yurttaşımız kaybedenler bunun hesabını adalet önünde verecekler. Saldırı politikaları ile hakikat, vicdan ve insanlık adına verilen bu mücadele kesintiye uğratılamaz. Her cumartesi bu Galatasaray Meydanı’nda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.